LC-F 2019 Grupa E Etapa 1 :: SPECTACOL MAXIM * JĂNICĂ, TU POȚI CITI…

LC-F 2019 Grupa E Etapa 1 :: SPECTACOL MAXIM * JĂNICĂ, TU POȚI CITI NUMELE JUCĂTOARELOR?

Chemik Police – CSM București 1 – 3 (19-25, 16-25, 25-16, 22-25)
Spectatori: 2800

Două seturi a dominat categoric CSMB printr-un joc excelent, dar combinat cu jocul haotic, pe alocuri chiar tîmpit, al gazdelor. În setul 3 însă, jocul la risc al polonezelor a dat roade neașteptate, scorul ajungînd de la 6-0 chiar la 19-6! Foarte ciudat a fost, pentru că nu CSMB a scăzut semnificativ în joc, ci au crescut polonezele. Setul 4 a fost mai echilibrat, din cauza celor multe greșeli ale polonezelor.
Deși nu a părut, la capitolul atac a fost egalitate, iar la blocaj polonezele au jucat excelent (pct din blocaj14-3!). Au pierdut meciul din cauza uriașului număr de greșeli neforțate: 29-12!
Am văzut un meci foarte spectaculos, cu multe faze rapide, lungi și aproape incredibile! Dacă n-ar fi fost și momentele de volei prostesc, meciul ar fi putut să primească un premiu.

Cea mai bună jucătoare (oficial): Kanami Tashiro ( #7 coordonatoare CSMB), cu adevărat un excelent dispecer. Și cealaltă japoneză, liberoul Kotoe Inoue, a făcut un joc excelent.
De la Police s-a evidențiat opusa Magdalena Stysiak, care a fost și cea mai bună marcatoare a partidei, 22 pct, inclusiv 4 pct din blocaj.
Cea mai bună marcatoare de la CSMB: Nadia Kodola (extremă), 18 pct.

Căpitanul naționalei RO, Adina Salaoru, care e umilită la clubul anti-românesc CSMB (care preferă și căpitan străin!), a jucat a 3a extremă, cu o recepție excelentă, dar cu un atac foarte slab (28%). Se vede iar că Salaoru nu poate duce mai mult de 1-2 seturi pe meci (pe meci serios, mersi, Darko Arena!). Adi, eu zic să te faci libero 😉
Și marea Sobo a prins vreo 3 mingi în meci pe teren…
În setul 3, profitînd de scorul de nerecuperat, Pașa Akbașa ViVil le-a lăsat să debuteze în cupele europene pe Adelina Ungureanu și pe Francesca Alupei. Ambele au reușit cîte un punct, Francesca chiar un as, pe care-l va povesti pînă la adînci bătrîneți! 🙂 Felicitări ambelor!

Neamul prost marca CSMB, însă, s-a văzut iar la acest meci. Bă, Jănică, tu poți citi numele jucătoarelor scrise cu galben pe alb și cu tricouri tărcate ca la talcioc? Ce-aveți, mă, de sînteți atîta de proști? 😀

Proști sînt destui și-n lumea largă:
– Programul tîmpit de statistică Data Volley nu a furnizat statistică pe durata meciului, ci numai după…
– Imaginile de la contestațiile video au fost pe o treime din ecran! Oare cum le-a dat prin cap?? 😀

Și ce sală au polonezii ăia în Koszalin, un oraș de mărimea Botoșanilor!