LC (M) 2024 Runda 4 Grupa E etapa 5/6 | Arcada câștigă uimitor meciul secolului (de la Galați) * Martori 1300 spectatori * Roland Gergye se autodepășește

Arcada Galați – Cucine Lube Civitanova 3 – 2 (21-25, 25-23, 25-20, 16-25, 15-10) (102-103!)
Spectatori: 1300

Nimeni cu mințile la el n-ar fi pariat pe o victorie a Galaților, dar 1300 de spectatori au fost martori la cel mai tare meci de volei masculin din istoria orașului. Și cel mai spectaculos.

Arcada a început meciul cu timiditate și cu povara aparentă a poziției sale inferioare. Atacurile au fost leșinate, iar serviciile parcă anume exersate ca să le pice italienilor perfect pe brațe. Italienii au câștigat setul cu un atac net superior. În setul 2, ineficientul opus gălățean Lopes (#11) i-a lăsat locul de titular lui Nikula (#13), dar a rămas în teren ineficienta extremă Hamacher (#10). Nikula a făcut ce trebuie să facă un opus, adică puncte și, de pe la jumătatea setului, gălățenii au început să prindă curaj și să le creeze probleme adversarilor. Scorul s-a înclinat treptat în favoarea gazdelor și am asistat cu gura căscată la un set câștigat incredibil de ele.
În setul 3, italienii au continuat să facă greșeli neforțate, nu multe, dar destule cât să conteze dacă Arcada a făcut una singură. Deși extrema Nikolov (#11 Civitanova) ne-a tras 9p, Nikula și-a continuat recitalul, dar i-a venit în ajutor și extrema Gergye (#8), fiecare realizând câte 7p. După uimirea provocată de încă un set câștigat de Arcada, m-am întrebat ce e în neregulă cu italienii. Mi-am confirmat că italienii erau deja calificați de pe primul loc din grupă, indiferent de rezultatele din aceste 2 etape rămase.
Posibil că, după setul 3, gălățenii să se fi împăcat cu ideea că e bine că au luat 1 pct de clasament de la o echipă puternică. A fost cel mai prost set gălățean cu eficiență a atacului de doar 33%, extrema Bala (#10) și Nikula făcând chiar câte 20%.
În setul 5, italienii au început ezitant, iar gălățenii au profitat de greșelile adversarilor și au schimbat terenul la 8-4. De aici s-a ajuns la 12-4! Când ziceam că meciul e câștigat, au făcut italienii 2 serii de câte 3p: 13-10. Dar până aici le-a fost.

Chiar dacă italienii erau deja calificați, nu se poate spune că au fușerit meciul. Altfel n-ar fi stat 5 seturi în teren cu echipa de bază. Au prins o zi mai pe dezinteres, de care au profitat gălățenii, care au făcut un meci istoric pentru urbe. Nu cred să fi existat vreun meci în istoria voleiului masculin gălățean în care să fie înfrântă o echipă europeană (de club) de vârf. Și nici în tot voleiul românesc din secolul 21. Păcat că a jucat titular doar un român, anume centralul Butnaru. A mai intrat pe ici pe colo și Bala și semi-românii Lescov și Talpă, dar victoria ar fi fost mai dulce cu vreo 3 români titulari.

Cel mai bun jucător: Luciano De Cecco (#14 coordonator Civitanova)
Cel mai bun de la Arcada, cei mai mulți ași: Roland Gergye (#8 extremă Arcada), 21p, 64%, 6 ași. A făcut un meci neobișnuit de bun pentru ce joacă el de obicei. A luat titlul oficial de cel mai bun jucător al meciului, dar bazat mai mult pe punctele marcate.
Cei mai buni marcatori: Roland Gergye și Adis Lagumdžija (#10 opus Civitanova), 21p, 60%
Cel mai eficient atac: Marlon Yant (#23 extremă Civitanova), 13p, 73%
Cele mai multe blocaje punctate: Andrei Butnaru (#5 central Arcada), 5
Cel mai slab jucător: Javad Karimisouchelmaei (#14 coordonator Arcada). Dacă era azi în formă, poate lua Arcada toate punctele.

Felicitări echipei Arcada Galați pentru acest meci extraordinar. Felicitări și antrenorului Sergiu Stancu, care ne-a amintit de primul meci cu Franța de astă-vară. Să bați o echipă de pe locul 4 din campionatul italian și favorită la câștigarea Ligii Campionilor e mare lucru. Șansele de promovare din grupe s-au ameliorat, deși rămân firave.
Felicitări și pițipoancei blocăcioase care ține pagina de FB a clubului și a ajuns așa de joc încât îl citează pe Contabilu Constantinescu! 😄

Iaca Arcada n-a avut pile la TVR, canal tv haotic, care a reușit să rateze în ultimele luni o mulțime de meciuri tari, mai ales din voleiul masculin. Bine că are pile Limbosu și om vedea la TVR 3 mâine o leșinătură de meci din Limbosu Arena.