# **LEAg 2019 FINALA tur |** FINAL DE MECI CU 6 PCT PIERDUTE LA…

# **LEAg 2019 FINALA tur |** FINAL DE MECI CU 6 PCT PIERDUTE LA RÎND!

**(F) Slovenia – România 3 – 1 (25-19, 22-25, 25-21, 25-22)
**Spectatori: 750 (de 6 ori mai mulți decît la Alexandria leșinatului **Augustin Ioan**)

Era de așteptat un meci mai dificil contra unei echipe cam de aceeași valoare, altfel spus, deasupra echipelor din grupa A, din care ne-am calificat. Ambele echipe au luptat într-un meci asemănător cu cele de la junioare, în care se reușesc mai multe serii de puncte succesive. Am văzut 2 echipe tinere, care sînt în curs de învățare și care fac multe greșeli uimitoare.

Setul 1 nu a fost dominat de gazde așa de categoric cum arată scorul, la fiecare element de statistică, Slovenia fiind minim mai bună. Cea mai bună româncă a fost Ramona Adelina Rus ( #5 extremă).
În setul 2, RO a crescut la serviciu și la blocaj, dar a comis foarte multe greșeli neforțate: 11! Jumătate de set a fost dată cadou. Numai că slovenele au amorțit, au realizat doar încă 11 pct pe munca lor. Dintre românce, centrala Roxana Iancu **a strălucit în acest set.

În setul 3, am făcut mai multe puncte din atac, dar atacul nostru a fost de o eficiență scăzută, gazdele avînd un blocaj mai bun. Remarcată de la RO: centrala Francesca Alupei.
În setul 4, datorită oboselii, dar și emoțiilor mizei, ambele echipe s-au întrecut în greșeli, iar RO a cîștigat… la numărul de greșeli. Cea mai uimitoare parte a meciului a fost finalul, cînd scorul era 19-22 și eram aproape siguri că egalăm la seturi, dar slovenele au făcut 6 pct la rînd! **Rus** s-a afirmat iar, dar Adelina Ungureanu **s-a prăbușit nerealizînd niciun pct ca opusă! Fiecare jucătoare română a dat adversarelor 1-2 pct.

*Cea mai bună jucătoare*: **Tina Grudina** ( #2 centrală SVN).
De la RO: **Diana Balintoni Diana ( #4 coordonatoare).
*Cea mai bună marcatoare*: Darja Eržen ( #16 opusă SVN), 17 pct, 41%.
De la RO: **Ramona Rus** ( #5 extremă), 16 pct, 43%.
*Cel mai eficient atac*: **Tina Grudina**, 54%.
*Cea mai bună recepție*: **Leja Janežić** ( #4 libero SVN)
*Cele mai multe blocaje punctate*: **Lana Ščuka** ( #12 extremă SVN), 6.

**Ramona Rus**, deși cu o foarte slabă recepție, a arătat azi, într-un meci mai tărișor, că are un potențial bun și că nu a meritat să-și risipească 3 ani din carieră fiind doar rezervă la **Darko Arena**. La fel, și tînăra centrală **Francesca Alupei** a făcut un meci bun.

În schimb, într-un meci care a contat, **Giuvaerul Ghiulului** și nepoata ambasadoresei, **Pîrv-2**, a revenit la valoarea ei normală și a fost cea mai slabă jucătoare (dintre cele care au jucat destul cît să conteze în statistică). Rodica Buterez și Lorena Ciocian **au demonstrat că statutul de rezervă la **CSM Tîrgoviște** nu le-a prins bine.

A mai văzut că, în situații de criză, **Pedullà** nu prea are soluții, nu prea are ce schimbări să facă. Are în teren jucătoare mai răsărite, iar cînd una joacă slab, rezerva e prea firavă ca să reechilibreze situația.

Meciul a fost preluat de Digi Sport de la SK1 Slovenia, care cîrpaci au uitat să pună și scorul pe ecran 🙂

Ca la meciurile contra Israelului am avut iar o situație cu 2 antrenori italieni.

RO a avut același echipament imbecil cu pete de vopsea ca la vopsitorii cîrpaci. Dar asta e simbolic pentru… „spoitorii“ din conducerea ferevișului 😉

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Arbitrul spaniol **Fernandez** să nu fie folosit la dirijat avioane, că le prăbușește pe toate! 🙂

Felicitări lui Costinel Stan, care nu a mai stîlcit numele competiției, cum fac romglezii fuduli. Am ajuns să ne felicităm pentru că avem nemaipomenitul curaj să vorbim românește.

Returul: vineri 28 iun, ora 17, la pustia Alexandria.

2 thoughts on “# **LEAg 2019 FINALA tur |** FINAL DE MECI CU 6 PCT PIERDUTE LA…

1. Pedulla asta trebuie sa o ia la pas prin tara poate vede jucătoare mai motivate sa reprezinte România