# **LEAg 2019, Grupa A, Etapa 2/6 |** ROMÂNIA ÎN FINALĂ! * CÎT PE…

# **LEAg 2019, Grupa A, Etapa 2/6 |** ROMÂNIA ÎN FINALĂ! * CÎT PE CE SĂ PIERDEM UN SET * CUI I-A DAT PÎRV-2 UN CAP ÎN GURĂ?

**(F) Cipru – România 0 – 3 (15-25, 11-25, 25-27)
**Spectatori: 200? – mai mulți decît la orice meci de la Alexandria din Liga de Argint

Meciul restanță, amînat de **Ghiulică** cu complicitatea lui **Boričić**, a venit cu un rezultat normal, deși setul 3 era să fie cîștigat de cipriote. După 2 seturi normale, în loc ca echipa noastră să lucreze în continuare serios și să profite de ocazia asta pentru a exersa niște chestii noi și complicate, fetele au devenit visătoare și adversarele au ajuns la 5 pct în față și apoi la 24-21, cu 4 mingi de set. Din păcate pentru adversare, la finalul setului, jocul lor a devenit un bambilici haotic și era clar că nu vor profita de situația favorabilă.
Scorul așilor: 2-10. Eficiența medie a atacului: 25% (??) – 44%.

*Cea mai bună jucătoare, marcatoare și cea mai eficientă recepție*: **Ariana Pîrv** ( #13 extremă RO), 15 pct, 54%.
*Cel mai eficient atac*: **Rodica Buterez** ( #3 opusă RO), 14 pct, 59%.
*Cele mai multe blocaje punctate*: **Georgia Stavrinides** ( #12 centrală CYP), 5. Tot ea și cea mai bună marcatoare de la Cipru: 10 pct.
*Cea mai blocată jucătoare*: **Adelina Ungureanu** ( #8 extremă RO), 4 blocuri.

biciclop.eu

Nu știm de ce, dar bănuim că pentru a rămîne cea mai bună marcatoare a meciului ( 😀 ), **Giuvaerul Ghiulangiului** și nepoata ambasadoresei (prospătura aia de 45 ani) i-a tras un cap în gură concurentei **Buterez** la începutul setului 3, în timp ce umbla năucă spre zona 4. Iar l-a sfîrșit de meci paparații au surprins-o cum se pupa cu unu’. Aveți răbdare.
Tot meciul **Pîrv-2** a scuipat în sîn. Ori și-a suflat în sîn(i)? Clar că avea un foc la inimioară 😀

**Clasamentul grupei A**

1. **ROMÂNIA **5 victorii 16 pct (CALIFICATĂ ÎN FINALĂ)
2. Israel 5v 14p
3. Cipru 2v 6p
4. Georgia 0v 0p

**RO** s-a calificat astfel în finala Silvărligului, în care va juca contra **Sloveniei**, primul meci în deplasare, contrar regulamentului stabilit anterior. Acelea vor fi cu totul alte meciuri și vom vedea ce eficiență a avut etapa asta. Eu unul n-am văzut nicio idee de joc și foarte rar vreo combinație alta decît cele mai banale, de la echipele de junioare. A fost o impresie de „hai să joace toată lumea, că-s meciuri ușoare“. Contrar a ceea ce s-a petrecut cu naționala masculină, nu s-a profitat deloc de aceste meciuri pentru a întări echipa și de a construi un stil de joc cu care să nu ne facem de rîs la Campionatul European. Pardon, Iuropean Cempionșip, îNȘelarule.

Finala va avea loc tur-retur pe 25 și 28 iun.