# **LEAg 2019 Grupa B, Etapa 6/6 |** ȘASE DIN ȘASE! **(M) Georgia –…

# **LEAg 2019 Grupa B, Etapa 6/6 |** ȘASE DIN ȘASE!

**(M) Georgia – România 0 – 3 (15-25, 19-25, 15-25)
**Spectatori: 200 (CEV) – 50 (în cîmpul vizual)

**RO** era deja calificată în finala **Silvărligului**, așa că giuvaerele masculine ale lui **Ghiulică**, adicătelea **Le-Lică** și **Bartha** nici n-au mai făcut deplasarea. Că așa e la cîrpaci: din aceste 6 meciuri, au avut 4 fără nicio miză, care puteau fi folosite din plin pentru ajustarea jocului colectiv și pentru învățarea și testarea a vreo 20 de combinații noi. Că Italia și Franța, alea din septembrie, nu seamănă deloc cu Georgia și cu Azerbaidjan. Și acolo nu te duci cu ce ai învățat în 3 ani de la **Pascu **sau de la **Stancu**, că o să rîdă lumea de noi. În timp ce boierii au ars-o la grătare, la Tbilisi a jucat toată lumea, în devălmășeală, fără vreun obiectiv.

În setul 1, s-a jucat echilibrat pînă pe la scor 12, cînd filmul georgian s-a rupt, iar ai noștri au făcut 10 pct la rînd. „Echilibrul“, ca să zicem așa, a revenit în joc, dar diferența a rămas.
În celelalte 2 seturi, RO a condus constant de la 2-2, și respectiv 3-3, iar diferența s-a mărit treptat.
În setul 3, echipa RO s-a schimbat total față de setul 1, singurul care a jucat toate cele 3 seturi, fiind liberoul Vlad Kantor.
Îngrijorează numărul foarte mare de greșeli neforțate făcute de ai noștri: 32 în 3 seturi??

*Cel mai bun jucător *(greu de identificat, cînd mai nimeni din echipa noastră nu a jucat tot meciul): **Claudiu Dumitru** ( #6 coordonator RO).
*Cel mai bun marcator și cel mai eficient atac*: **Ciprian Matei Ciprian ( #1 opus RO), 9 pct în 2 seturi, 80%.
*Cea mai bună recepție*: **Silviu Suson Silviu Și Izabella ( #15 extremă RO).

4. Georgia 0v 0p

**RO** **(M)** este singura echipă dintre cele 16 participante din **Liga de Argint**(M+F), care a reușit victorii pe linie: șase din șase.

**RO (M)** va juca **finala Ligii de Argint**, cel mai probabil, contra **Greciei **[reveniți], pe 26 și 30 iun, primul meci în deplasare.