LEAu 2021 (F) | O altă victorie care nu contează * Ionescu pe panoul de onoare

România – Spania 3 – 2 (24-26, 24-26, 25-20, 25-21, 15-12)

RO pierduse calificarea deja după înfrângerea de ieri. Asta din cauza isprăvilor din grupa C, din care va proveni echipa de pe loc secund, anume Croația. Desigur, ne încurcăm neuronii în regulile Proștilor lui Boričić. Existând o grupă de 3 echipe, normal ar fi ca rezultatele echipelor de pe locurile 3-4 din celelalte grupe cu echipele de pe locurile 4 să se anuleze la stabilirea celui mai bun loc 2. Dacă se aplică regula așa, azi am jucat degeaba.

Deși am început meciul prost, pierzând un set din atacul foarte bun al spaniolelor și un set din greșelile noastre neforțate, din setul 3 jocul s-a mai așezat și am început să-l controlăm în ciuda momentelor bune ale adversarelor.

În primele 2 seturi, s-a remarcat centrala Ionescu, care are un serviciu ciudat, care creează derută în rândul adversarelor. În setul 3, s-a remarcat centrala Alupei, iar în setul 4 s-a trezit opusa Căruțașu. În setul 5, am atacat mai bine, iar adversarele au răspuns cu blocaje. S-ar părea că spaniolele au făcut mai multe greșeli neforțate, dar nu putem fi siguri pentru că iar nu se pupă cifrele din porcăria de program de statistică DataVolley. Care cică și costă un sac de bani, dacă vrei să-l cumperi.

creditfix.ro

Cea mai bună jucătoare: Denisa Ionescu (#10 centrală RO), 9p, 50%
Cea mai bună de la ESP și cel mai eficient atac: Maria Segura Palleres (#16 extremă), 21p, 52%
Cea mai bună marcatoare: Alexia Căruțașu (#14 opusă RO), 28p, 40%
Cele mai multe blocaje punctate: Alexia Căruțașu și Lucrecia Castellano (#6 centrală ESP), câte 6
Cele mai multe blocaje încasate: Alexia Căruțașu și Maria Segura Palleres, câte 6
Cele mai multe atacuri ratate cu punct pierdut: Ana Escamilla (#17 extremă ESP), 13!
Cea mai bună recepție: Alexandra Ciucu (#13 libero RO)
Cea mai slabă jucătoare: Carlota Garcia (#8 centrală ESP)

ottobroker.ro

Franța – Azerbaidjan 3 – 0 (25-14, 25-19, 25-20)

După victoria așteptată a BUL contra UKR, se știu 3 calificate în faza finală a LEAu: BUL (organizatoarea), CZE și CRO.

În cazul în care FRA câștigă contra AZE de 3 pct, din grupa noastră se califică ESP, dacă câștigă 2 seturi contra FRA. Dacă nu face cel puțin 2 seturi, se califică FRA.

1 thought on “LEAu 2021 (F) | O altă victorie care nu contează * Ionescu pe panoul de onoare