LEAu (F) 2022, Etapa 2 | Restabilirea adevărului prin victoria Ucrainei * Proști peste proști

(F) Ucraina – România NEREGULAMENTAR CU GAZDĂ INVERSATĂ  3 – 1 (25-13, 20-25, 25-20, 25-19)
Spectatori: 130

RO a început prost cu un set în care am văzut un haos extraordinar. Am mai văzut că antrenorul Naranjo Hernadez e cam lent în cererea de timpi de întrerupere. Am mai spus că cei mai mulți antrenori (și jucători) nu înțeleg că victoria vine din breakpoints, exact ca la sistemul de scor anterior. Nu poți aștepta un șir de 4 breakpoint-uri ale adversarelor pe fondul degringoladei din echipă ca să iei măsuri. În setul 2, părea că ne-am revenit.
N-a durat mult, pentru că au urmat 2 seturi în care mingea se lipea bine de ucrainence și sărea ca din colțul mesei la noi. Cu un atac slab, ne-am descurcat mai bine la blocaj, dar n-a fost de ajuns. Am văzut un meci slab.

Ucraina e teoretic favorita competiției, deși lotul foarte tânăr (media jucătoarelor care chiar au jucat e sub 22 ani, ca la noi) îi scade șansele.

Cea mai bună jucătoare: Svitlana Dorsman (#3 centrală UKR), 10p, 35%
Cea mai bună de la RO: Daiana Roman (#14 centrală), 8p, 67%
Cea mai bună marcatoare: Olexandra Milenko (#1 extremă UKR), 18p, 30%
Cel mai eficient atac: Karyna Denysova (#5 extremă UKR), 15p, 40%
Cei mai mulți ași: Anastasia Maievska (#22 centrală UKR), 4
Cea mai slabă jucătoare: Diana Ariton (#1 centrală RO)

După cum se vede, nu prea avem ce remarca din echipa noastră. O eficiență medie a atacului de 30% este foarte slabă la acest nivel. La fel, avem o foarte slabă recepție. Strategia proștilor din federație de a rata o competiție folosind doar tinere jucătoare, care să piardă meciuri, nu le face pe acestea mai puternice, ci mai deprimate. Dar dacă ei sunt atâta de prostălăi, bă Bacșișe General, de lasă soarele în teren, ce să le mai ceri??

Și la CEV îi avem pe Proștii lui Boričić, care ne zic că antrenorul UKR este Haluk Korkmaz (în realitate, e bulgarul Ivan Petkov), iar echipa noastră nici măcar nu are antrenor! 😊 Protestează cineva din federație? Ei ași!

Urmează nivelul Proștilor lui Moș Ary Șontorogu de la FIVB, care au uitat să actualizeze clasamentul mondial.