LIGA CAMPIONILOR 2019, SEMIFINALE Retur * DUPĂ 14 ANI, O FINALĂ ITALIANĂ * SET…

LIGA CAMPIONILOR 2019, SEMIFINALE Retur * DUPĂ 14 ANI, O FINALĂ ITALIANĂ * SET DE AUR PUR * JUANTORENA 92% !

(F) Fenerbahce Opet Istanbul – Imoco Volley Conegliano 0 – 3 (18-25, 22-25, 26-28)
Spectatori: 1300

Faza aceasta avansată a competiției s-a dovedit prea tare pentru cîștigătoarea grupei în care a jucat și CSM București. După ce a luat 0–3 în deplasare, Fenerbahce nici acasă n-a făcut mare brînză. S-a trezit abia în setul 3 cînd era deja prea tîrziu.
Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Samanta Fabris ( #13 opusă Conegliano), 17 pct eficiență 52%.
Cele mai multe blocaje punctate: Anna Danesi ( #11 centrală Conegliano), 6.
În tur: 0–3. Punctaj cumulat: 0–6. Imoco V Conegliano se califică în finală, după ce a ratat asta anul trecut la București.

(F) Igor Gorgonzola Novara – Vakıfbank Istanbul 1 – 3 (23-25, 20-25, 25-15, 21-25), SA: 16-14
Spectatori: 3300

După ce nu a reușit niciun set acasă în tur, fetele lui Guidetti s-au mobilizat și au încercat să răstoarne munții. Două seturi le-au mers motoarele perfect, dar au căzut în setul 3, în atac și în precizie.
Turcoaicele au revenit la control în setul 4, care, odată cîștigat, le-a adus unde sperau, adică la setul de aur.
Ce a urmat n-ați văzut de mult într-un meci de volei. Ambele echipe, deși de fete, au luptat incredibil pentru fiecare punct și cu foarte puține greșeli. Spre finalul setului, Vakıfbank a condus și a avut minge de meci, dar italiencele au egalat și au încheiat cu un as al lui Egonu. Vă recomand să revedeți acest set de aur pur, dacă găsiți o sursă video.
Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Paola Ogechi Egonu ( #18 opusă Novara), 39 pct!!, eficiență 45%.
Cel mai eficient atac: Michelle Bartsch Hackley ( #14 extremă Novara), 47%.
Ambele echipe au avut e excelentă recepție a serviciului.
În tur: 3–0. Punctaj cumulat: 3–3. Cu setul de aur, Igor Gorgonzola Novara se califică în finală, unde, după 14 ani, se vor lupta 2 echipe italiene.
În același timp, este prima finală din ultimii 10 ani, în care nu este prezentă o echipă turcească.

(M) Zenit Kazan – Sir SC Perugia 3 – 1 (22-25, 25-23, 25-23, 26-24)
Spectatori: 5000

Scorul este în concordanță cu lupta teribilă a celor 2 echipe.
Cel mai bun jucător și marcator: Aleksandar Atansijević ( #14 opus Perugia), 24 pct, 67%!
Cel mai bun de la Kazan: Earvin Ngapeth ( #9 extremă).
În tur: 3–2. Punctaj cumulat: 5–1. Zenit Kazan se califică în finală pentru a 7a oară în ultimii 10 ani. De 5 ori a și cîștigat.

(M) Cucine Lube Civitanova – Skra Bełchatów 3 – 0 (25-15, 25-20, 27-25)
Spectatori: 3037 😉

Skra Bełchatów avea puține speranțe și puțină forță de a întoarce rezultatul din tur. După 2 seturi, gazdele au pecetluit calificarea.
Cel mai bun jucător, marcator și cel mai eficient atac: Osmany Juantorena Portuondo ( #5 extremă Civitanova), 12 pct, 92% !!!
Cei mai mulți ași: Yoandy Leal Hidalgo ( #9 extremă Civitanova), 4.
În tur: 3–0. Punctaj cumulat: 6–0. Cucine L Civitanova se califică în finală.

Cele 2 finale vor avea loc pe 18 mai la Berlin. Biletele s-au pus deja în vînzare aici: https://www.ticketmaster.de/event/321417.

Am 18. Mai 2019 finden die CEV Champions League Volley 2019 Super Finals statt. Hierbei treffen in der Berliner Max-Schmeling-Halle die besten europäischen Teams aufeinander und spielen um den wichtigsten Titel im europäischen Club-Volleyball. Nach 2015 sind die Finals erstmal wieder in der Haupts…