PROGRAM SELECTAT MI/12 – JO/13 apr | LC (F) Semifinale * CCEV (F) Finala retur * DIVA (M) Meciurile 2 din Faza 2 din Faza 2 * CUPRO (F) Sferturi

În turul finalei Cupei CEV 2023, Blabla Blaj a ratat ocazia de a face un nou record al rușinii. Pe 19 martie 2019, în meciul tur al finalei Cupei CEV 2019 contra Arsizio, Blabla Blaj a făcut un record cu cel mai rău scor încasat într-o finală de Cupă CEV (feminin) de când s-a adoptat sistemul cu punct pentru fiecare acțiune, realizând doar 49 puncte. Similar, Blabla Blaj deține și recordurile rușinii din Liga Campionilor și din Cupa Confruntării. Ce dă Blajul! 😂
În finala curentă, e greu de crezut că și-ar putea sparge propriul record, deoarece Scandicci are nevoie de doar 2 seturi și apoi se poate relaxa.

Pentru cine e interesat de pronunția numelui chinezoaicei Zhu Ting, este (românizat) [ciu thin(g)].
„th” din transcrierea fonetică nu se pronunță în stil englezesc, ci este un „t” aspirat, adică combinat cu un fel de „h”.
„ng” final e nazalizat.
Chinezii, ca și maghiarii, au o preferință puternică pentru a pune numele de familie în față.

Cum avem și niște meciuri restante (neregulamentare) din Cupa României, vă reamintesc că Proștii lui Cojocaru, în frunte cu Silvică Proiectoru și cu Bacșișu General, nu s-au prins de ce e bine de considerat pentru calificare în faza următoare punctajul cumulat și nu scorul cumulat al seturilor. Nu mai scapă voleiul românesc de prostie!

MI 12 apr

📺1700 (F) CSM București – CSO Voluntari NEREGULAMENTAR (DIVA Etapa 2.2.2; arbitrează Psiho Iatan) Scor cumulat: 0–1 [câștigă CSOV]
VIDEO FACEBOOK

📺1800 (F) CSM Târgoviște – Rapid București NEREGULAMENTAR (CUPRO Sferturi retur) În tur: 3–1 [3–0]

📺1800 (M) Știința Explo Baia Mare – SCM Zalău (DIVA Etapa 2.2.2) Scor cumulat: 0–1

📺1830 (F) CSM Lugoj – FC Argeș NEREGULAMENTAR (CUPRO Sferturi retur) În tur: 3–0 [3–0, 3–1]
VIDEO YOUTUBE sau VIDEO FACEBOOK

+📺1900 (F) Eczacıbaşı Istanbul – Igor Gorgonzola Novara (LC Semifinala 1 retur) În tur: 2–3
Cu: Jordyn Poulter, Ebrar Karakurt, Caterina Bosetti, Kenia Carcaces, Cristina Chirichella, Anna Danesi, Maja Ognjenović, Tijana Bošković, Samanta Fabris, Irina Voronkova, Laura Heyrman
VIDEO YOUTUBE (numai pentru membri?) sau reveniți pentru o altă eventuală sursă video

+📺2000 (M) CSM Arcada Galați – Dinamo București (DIVA Etapa 2.2.2, meciul etapei) Scor cumulat: 1–0

📺2000 (M) CSM Constanța – Rapid București (DIVA Etapa 2.2.2) Scor cumulat: 0–1

++📺2130 (F) Savino Del Bene Scandicci – Blabla Blaj (CCEV FINALA retur) În tur: 3–1
Cu: Di Yao, Zhu Ting, Indre Sorokaite, Elena Pietrini, Iana Șcerban, Yvon Beliën, Brenda Castillo, Haleigh Washington, Raisa Ioan
VIDEO YOUTUBE (numai pentru membri?) sau VIDEO AICI sau VIDEO AICI

JO 13 apr

📺1500 (M) SCM U Craiova – Steaua București NEREGULAMENTAR (DIVA Etapa 2.2.2) Scor cumulat: 0–1
TVR 3 sau pe Internet AICI

+📺1930 (F) Fenerbahce Istanbul – VakifBank Istanbul (LC Semifinala 2 retur; arbitrează vișănelul Szabo Alexi Bicivolei) În tur: 3–0
Cu: Cansu Özbay, Paola Egonu, Gabriela Guimarães, Chiaka Ogbogu, Zehra Güneş, Eda Erdem Dündar, Arina Fedorovțseva, Melissa Vargas, Macris Carneiro