pseudoCUPARO (F) 2020 FINALA | 2000 DE SPECTATORI * BUTEREZ NERVOASĂ * DOI HOPSERVATORI * PLUS MERKEL * FINALĂ CU FINAL ULUITOR

CSM TÂRGOVIȘTE – Dinamo București NEREGULAMENTAR 3 – 1 (22-25, 25-22, 25-20, 59-57!)
Spectatori: 2000! (dar numai figuri de carton! ca să dea bine la tv)

Meciul a fost inițial programat să aibă loc la Ploiești, dar a fost mutat NEREGULAMENTAR la Berlin! Dacă a văzut Ghiță Bombiță Ghiulangiul că nu se mai desfășoară finalele Ligii Campionilor, i-a trimis lui Boričić Tenx Veri Maci (șeful CEV) o scrisoare și 5 bidoane de vin și treaba s-a aranjat. Ca în 2017 când au jucat în LC două cluburi blăjene! Pe rând.

CSMT a început meciul cu cele două chinezoaice, opusa Chen și extrema Li. Cum ele au venit direct din carantină, unde au fost anchetate dacă ele au răspândit virusul Paraua lui Ghiulică de la Wuhan, nu s-au integrat bine în echipă, iar Dinamo a profitat de asta. Mai ales că Buterez, nervoasă că n-a mai prins loc ca titulară și nici n-a fost menționată de fraierul ăla de la Volei România în echipa ideală, l-a rugat pe Ghiulică s-o lase să joace pentru Dinamo. „Numa c-u niște somn.“ zise Ghiulangiul cu subînțeles. „Adică să mă culc cu dvs?“. I-a explicat discret Lucică Mondialu: „Nu măi, ci să-i trimiți un chintal de somn pește!“ Și Buterez a fost trecută la Dinamo și a pus primul set în contul lui Dinamo.

În pauza de după setul 1, participanții la finală au avut surpriza să intre în sală chiar Sparanghela Merkel însoțită de Boričić! Ghiulică s-a fâstâcit, și-a udat pantalonii de emoție și i-a răspuns lui Merkel în engleză: „Mmmb mmnn brrr-b-b tenchiu săr.“

bijubox.ro

Sparanghela a ieșit și s-a dus în treaba ei, dar Boričić a rămas și l-a întrebat pe Ghiulangiu: „Ce faci acilea-șa?“ „C-um ce fac? Hopservez! 700 lei!“ „Cum să hopservezi, dacă ești președinte de federație?“. Ghiulică: „Ceare? Federația m-ea, regulile mele. H-ai să hopservăm ambii hamândoi.“ Și-l luă pe Boričić Tenx Veri Maci și se duseră ca să hopserveze amândoi de la masa presei, unde Ghiulică pitise un bidon de jidvei.

Pe teren, însă, începuse setul 2, iar chinezoaicele au prins repede limba româno-sârbo-spaniolo-belgiană de la CSMT și acu jucau la capacitate maximă. Așa că setul 2 a fost câștigat de CSMT mai ușor decât arată scorul.

După setul 2, cei doi hopservatori erau deja veseli și împăcați. După primul litru supt, Boričić și-a dat seama că fusese fraierit de Ghiulangiu, care îi trimisese vin cumpărat de la Alimentara, zeamă de surcele. Dar acum deja se țineau de după gât și exersau toate limbile cunoscute de ei. Adevărul e că le lipseau limbile lui Limbosu.

În setul 3, lupta a fost aprigă. Buterez și chinezoaicele s-au atacat și s-au blocat reciproc, iar Pîrv2 era deja cu ochii prin tribune după drăguțul ei, Aciobăniței, care nu mai joacă la Friedrichshafen, ci la Friedrichstadt-Palast! CSMT a câștigat setul cu un blocaj mai bun, cu un atac mai bun și cu un statistician mai bun. Eii na… oricine e statistician mai bun decât multi-retrasa Alida.

Înainte de setul 4, Lucică Mondialu a fost chemat la masa presei. Cu cât urca, cu atât aerul era mai împuțit! Ce se petrecuse: cei doi hopservatori dăduseră gata bidonul și acum se distrau cu un concurs de pîrțuri. Ale lui Boričić Tenx Veri Maci erau mai sonore, mai vibrante, dar ale lui Ghiulică erau mai mirositoare. Lucică Mondialu a rezistat, așa cum a rezistat mulți ani în miasmele colegiului arbitrilor, fără s-o sancționeze pe Hoața de la Blaj. „Bă, Lucică, a-m rămas fără jidvei. Ea mergi la magazinul dân colț și cumpără niște șliboviță.“ Lucică dădea din colț în colț: „Dar am de arbitrat un meci, bulibașă. Și secundul Meșca arbitrează de acasă.“ „Bă, Lucică, io team făcut harbitru internațonal, io te desfac!“ Și Lucică ce să mai zică?

În setul 4, balanța s-a înclinat de mai multe ori amețitor de-o parte și de alta. Atmosfera a fost încordată după ce Meșca, rămas singur pe tabletă, a tot arătat pe dos. Noroc că s-a compensat. La 23-24, Dinamo a ratat 12 mingi de set! Apoi CSMT a ratat 10 mingi de meci! La scorul 50-50, jucătoarele erau sleite, iar hopservatorii căutau în regulament dacă e voie să fie scor așa de mare. Amețiți și de vin și de miasme, Boričić și Ghiulică au decis că trebuie să recurgă la lovituri de departajare de la 11 m!

A început Dinamo. Coordonatoarea Hashimoto ridica mingea și 5 atacante diferite trebuia să nimerească de la fileu, peste fileu, poarta de handbal. 9 metri terenul plus 2 metri până la poartă egal cam 11. Scor 50-55.
La rând CSMT. 55-55. Din acel moment trebuia să tragă fiecare echipă alternativ. La 56-57, Bălae a lovit mingea mai pe dedesubt și n-a mai nimerit poarta! Dinamovistele au sărit în sus de bucurie că se vedeau în setul 5. Dar hoțomanca de Calotă a văzut că mingea a intrat în coșul de baschet! Și s-a dus la Lucică Mondialu ca să-i spună. Ăsta era amețit tare. Nu de la băutură, nici de la concursul de pârțuri, ci dimpotrivă, de la aerul curat din Berlin. Păi dacă el e obișnuit numai cu aerul îmbâcsit din ferevișul lui Ghiulică… Prea mult oxigen i-a cauzat la pneumonie. Cum mingea intrase în coșul de baschet, iar distanța era destul de mare, Lucică a decis că este coș de 3 puncte și scorul a devenit 59-57 și CSMT a câștigat meciul și Cupa RO!

Cele mai bune jucătoare: **Rodica Buterez** (CSMT/Dinamo), Peiyan Chen (opusă CSMT) și Yao Li (extremă CSMT), 53 pct, 53%.
Cele mai multe ratări: Ariana Pîrv (extremă? Dinamo?)
Cele mai multe coșuri marcate: Gabriela Bălae (extremă CSMT), unul de 3 pct.

ottobroker.ro

Medalierea a fost făcută împreună de Boričić Tenx Veri Maci și de Ghiulică. Acesta din urmă, care e și cel dintâi, era cam dezorientat că nu știa cum să le așeze pe medaliate cu fundul la public! Păi dacă era public (de carton) pe toate părțile…

Fetele de la CSMT au primit Cupa, cea pe care e sculptat trupul sculptat al lui Ghiulică, iar ambele echipe au primit câte două rânduri de medalii. Un rând au fost medaliile de la Ghiulangiu, iar celălalt de la Boričić, care le-a adus pe cele pe care voise să le dea pentru Liga Campionilor 2020. Dar astea erau acum anulate, era marcată fiecare cu un X mare. Bun, Boričić Tenx Veri Maci zicea că pe sârbește e H! 😉