ROMÂNIA 3, THAILANDA 1 CE Sub-16 (F) Belgia – România 1 – 3 (22-25,…

Belgia – România 1 – 3 (22-25, 26-24, 14-25, 11-25)

Ași: 11-8
Puncte din atac: 38-50
Blocaj: 4-6
Puncte din greșeli neforțate ale adv: 19-35

RO a atacat masiv, iar BEL a greșit mult. Cele mai bune marcatoare de la RO: Alexia Căruțașu (22 pct, 47%) și Mara Dumitrescu (14 pct, 55%).
—–

MPM/GP 2017: Thailanda și-a luat un turneu acasă și a jucat primul meci contra R Dominicane în fața unui public frenetic cum nu mai are altă țară din lume. Conform zicalei, publicul chiar a fost al 7lea jucător, dominicancele jucînd ca narcotizate în primul set. Și-au revenit, că doar sînt o echipă destul de tare. Meciul a fost foarte spectaculos, voleibalistele fiind mai mereu la podea în plonjoane. A avut de toate, de la ași pînă la recuperări uimitoare, de la atac cu punct al liberoului pînă la fese apetisante, așa cum îi plac lui Marius Căta-Chițiga 😉 Thailanda nu a mai reușit victorie, ca în meciul contra BRA, avînd un set 5 foarte slab.

Și Olanda a jucat surpinzător de spectaculos ieri contra USA, arătînd în multe faze o dinamică neobișnuită pentru echipele europene, una de-a dreptul… asiatică! Victoria nu a venit, dar Olanda este deja calificată.

Există o aritmetică mai subtilă decît ce arată strict clasamentul în acest moment: cu 13–14 puncte (jumătate din maximul posibil) se prinde mijlocul clasamentului. Astfel, cu punctele realizate deja, SRB (18), USA (16) și NED (15), sînt practic calificate. Li se alătură gazda turneului final, CHN. 4 echipe se mai bat pentru 2 locuri.

Watch the live stream of the FIVB Volleyball World Grand Prix 2017 here! About the FIVB Volleyball World Grand Prix 2017 The 25th edition of the world’s prem…