ROMÂNIA, VICTORIA 2 * PRĂPĂDUL THAILANDEZ * CÎȚI STRĂINI??

R Cehă – România 2 – 3 (19-25, 17-25, 25-15, 25-19, 13-15)

Atacuri: 45-45
Blocaje: 10-14
Greșelile adv: 32-28

Adică scor egal la puncte: 99-99.
Din nou cea mai bună marcatoare a RO și a partidei a fost Alexia Căruțașu cu 26 pct, dar cu o eficiență scăzută a atacului, 34%. I s-au distribuit 61 de mingi. Oare mîine mai poate ridica mîna?
De menționat și Denisa Ionescu cu 6 puncte din blocaj, procedeu la care am fost superiori azi.

—–
Mă gîndeam uneori cum ar fi un meci RO – Thailanda. Am întrevăzut azi. Echipa Turciei, care ne-a bătut clar la calificările recente din Bulgaria, a fost spulberată azi de Thailanda. Guidetti cel disperat nu a mai mîncat de mult așa bătaie zdravănă. S-a ales cu cel mai teribil masaj thailandez și cu cel mai sever scor pe set din acest turneu: în setul 3 a fost 25–11!

După ziua de azi, Olanda, Brazilia și Japonia ar avea nevoie fiecare de o victorie pentru a fi sigură de calificare. Dintre ele, în mod surprinzător, Brazilia are cele mai mari probleme, la ea acasă… Mîine, ultima etapă.
—–

Treaba de azi, dar și din toată această fază a Marelui Premiu, în care Turcia a cîștigat abia un meci (cu ultima clasată!), ne arată din nou ce catastrofă înseamnă numărul mare de străini pentru voleiul național. Pe cît de fuduli erau Guidetti și turcii cînd a cîștigat VakifBank Liga Campionilor, pe atît de umiliți au fost de echipa națională. Mai ziceau unii proști că prezența masivă a străinilor crește nivelul voleibaliștilor neaoși. Păi în Turcia cum l-a crescut? Nu poate crește nivelul, dacă jucătorii tăi nu joacă pentru că nu au loc.

1 thought on “ROMÂNIA, VICTORIA 2 * PRĂPĂDUL THAILANDEZ * CÎȚI STRĂINI?? CE Sub-16 (F) R Cehă…

1. Am un cîrtitor care mă hîrîie după fiecare postare. Unul secret. Cică TUR a venit cu echipă proaspătă. Dar și THA face ce face toată lumea în primul an din ciclul olimpic: testează jucătoare tinere.