SETUL DE AUR În Cupa României o echipă merge mai departe după cele 2…

SETUL DE AUR

În Cupa României o echipă merge mai departe după cele 2 partide cu alta aplicîndu-se criteriul adunării seturilor.
și A merge mai departe.

În cupele europene primul criteriu este cumularea punctelor „de clasament” (o victorie cu 3–0 sau 3–1
aduce 3 pct, o victorie cu 3–2 aduce 2 pct, iar o înfrîngere cu 2–3 aduce 1 pct).
La aceleași scoruri de mai sus, ambele echipe acumulează același număr de puncte de clasament: 3pct–3pct, iar cîștigătoarea încă nu este decisă.
Rațiunea variantei a 2a – pe care vișăneii noștri nu o pot pricepe – este păstrarea tensiunii spectacolului sportiv.
(La noi nu știu dacă există vreun sportiv sau vreun antrenor care să fie conștient că voleiul este ÎN PRIMUL RÎND UN SPECTACOL PENTRU PUBLIC!)
În prima variantă, lucrînd cu aceleași exemple de scoruri, dacă echipa A cîștigă primul set al partidei a 2a, atunci tensiunea spectacolului sportiv s-a dus.

Însă ce ne facem cînd cele 2 echipe nu pot fi departajate în nici una dintre variante? (criteriul raportului punctelor de joc nu se aplică)
Atunci se joacă SETUL DE AUR.

Setul de aur este, de fapt, un meci suplimentar compus dintr-un singur set, de tipul setului 5 dintr-o partidă normală: cîștigă cel care ajunge primul la 15, dacă diferența este de cel puțin 2 pct (dacă nu e, se continuă pînă la realizarea acestei diferențe). Rezultatul setului de aur decide cine a cîștigat confruntarea.

Ca să vedeți că există vișănei tolomaci și la nivel mondial, setul de aur NU ESTE PREVĂZUT ÎN REGULAMENTUL JOCULUI DE VOLEI! La fel cum nu e prevăzută nici contestația video! Aceste 2 elemente neregulamentare se aplică după folclor.

Sperăm că la marea partidă de azi nu va fi cazul să se joace setul de aur! (dacă pricepeți ce vreau să spun 😉 )