5-8
6-15

Durată: 1h30
Spectatori: cca 170 (cam ca la Penicilina!)

După meciul din deschidere, cîștigat de SCM Pitești contra lui Dinamo2 cu 3-2, așa cum calculasem, Știința avea nevoie să cîștige doar 1 set pentru a se califica la turneul de promovare. A rezolvat asta din start, după care a jucat mult prea relaxat pentru o echipă care vrea Divizia A1. În condițiile în care meciurile din Divizia A2 sînt puține, nu-ți poți permite să ratezi așa ocazie de a juca SERIOS, de a arăta valoare. Chiar după 1-0 la seturi și calificată, Știința trebuia să lupte cu putere. Ne bucură calificarea, evident, dar așa? Cu doar o victorie pe teren propriu?? Nu e cam foarte subțire?

Meciul a fost un continuu festival de servicii ratate, de ambele părți. E de neînțeles, în condițiile în care pentru Știința aia e chiar sala de antrenament, pe care ar trebui s-o cunoască și prin somn.
Calificata Rapid nu a arătat a echipă dornică de victorie, dar a avut o misiune mai ușoară după 2 accidentări (ușoare) la Știința: Raluca Pichiu în setul 3 și Ștefana Petrescu în setul 4.

Remarcate (cu indulgență): Cătălina Poboroniuc (cînd nu a servit) și Ștefana Petrescu (cînd a servit – a reușit vreo 7-8 puncte la rînd în setul 3).

În meciul din deschidere:
SCM Pitești – Dinamo2 : 3 – 2 (–17, 23, 21, –24, 15), după 2h45!
Parcă îmi pare rău de SCM Pitești, care chiar a luptat la acest turneu, atît cît a putut. A arătat cu totul altfel – mult mai bine – decît în partida din iarnă din retur.

Arbitrajul turneului a fost slab și a cam supărat pe toată lumea. Mă refer la arbitrii de centru. Din cîte îi cunosc pe arbitrii ieșeni (de la linie), foarte rar s-ar putea pune problema vreunei ciupeli. Sînt printre cei mai corecți din țară.