Uglješa Šegrt (antrenorul CSM Lugoj), după meciul Agroland – CSM Lugoj 2–3, exclusiv pentru…

Uglješa Šegrt (antrenorul CSM Lugoj), după meciul Agroland – CSM Lugoj 2–3, exclusiv pentru Volei România:

Noi știam că vom cîștiga meciul de acasă cu Galați și am pregătit meciul cu Timișoara două săptămîni. Am știut toate chestiile: cum joacă Timișoara, cum face atac, cum face primire, tot, tot.
Înainte de meci, Timișoara a fost mare favorită. Dar fetele [noastre] au făcut tot ce trebuia să facă. Am jucat tot meciul cu 3 fete de 20 de ani: Roman, Cauc și Babić. Cauc a intrat la 16-11 în primul set.
A fost un meci important pentru noi. Un derbi adevărat. Am început bine. Agroland a condus în primul set 19-15, dar am revenit și am cîștigat setul 25-22.
A fost ca un meci de fotbal, cu 2 reprize.
Sînt foarte mulțumit de galeria care a venit de la Lugoj. Cînd galeria ține cu tine așa de mult și joci pentru acești oameni care au venit, e foarte fain. A venit fratele secundului meu, au venit părinții mei, copilul meu, a fost emoționant pentru noi. Aici a fost o diferență: noi am mers cu inima și Bogdan [Paul] cu casca de sus.

SR: Ce jucătoare de la adversare ți-a pus probleme?

UŠ: Asta mică, Larisa [Vasilică], care a intrat în locul lui Orlé. Noi avem cel mai bun marcator [„a marca un adversar“] din divizia A, Kocić, și am pregătit meciul pentru Orlé. Cînd a intrat Vasilică, noi am schimbat tactica, dar asta mică orice a lovit a ieșit bine.

biciclop.eu

SR: Secretul victoriei?

UŠ: Blocaj bun. Acolo s-a văzut clar că noi am pregătit meciul.

SR: Ce planuri aveți cu Blajul în etapa următoare [se joacă la Lugoj]?

UŠ: Mergem la cîștig. De azi am început să pregătim meciul cu Blaj. Cred că Blajul va avea mari probleme la Lugoj.