A1F Etapa , Rezultate (1) * ÎNCĂ UN PUNCT PENTRU GALAȚI * PÎRV CEA…

A1F Etapa 1.17, Rezultate (1) * ÎNCĂ UN PUNCT PENTRU GALAȚI * PÎRV CEA UBICUĂ!

CSU Belor Galați – U NTT Data Cluj Np 2 – 3 (24-26, 19-25, 25-17, 25-21, 9-15)

Ultima partidă a Galaților din prima faza a campionatului a fost și una aducătoare de punct. După un prim set ratat la mustață de gălățence și după al 2lea de asemeni pierdut, gălățencele au greșit mai puțin și au cîștigat setul 3.
În setul 4 au crescut în atac, în timp ce clujencele au scăzut. Setul 5 a fost decis tot de punctele din atac, benzina gălățencelor epuizîndu-se.
Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Vasilica Bucur (opusă UNTT Data), 20 pct, eficiență 38%.
Cel mai eficient atac: Sydney Wilson (centrală Galați), 59%.
Coordonatoarea clujeană Sorina Mocan este accidentată, iar Tămaș nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor. Dar această Tămaș e tot una paradită la Blaj, după ce venise cu bune perspective de la Toplița.

Situl dataproject.com, cel care ne arată scorul în direct, ne zice că Pîrv-Doi, nepoata ambasadoresei lui Ghiulică, este ubicuă! Mă îNȘelarule, scuze pentru cuvinte așa de complicate. Asta înseamnă că poate fi în mai multe locuri în același timp. Mai simplu, ea joacă în divizia A1F și la Cluj Np și la Dinamo! Așa zic proștii de la dataproject.com arătînd încă o dată ce programe informatice de rahat au.

Aecest meci fost și ultima confruntare a două antrenoare (femei) din acest campionat, pentru că imediat o să auziți că „cluburile au hotărît“, desigur în batjocura regulamentului, să nu se mai desfășoare faza a 2a pentru locurile 7–8 (inițial 7–10). Oricum, chiar cu 2 victorii de 3–0 ale CSU Belor în faza a 2a, clasamentul nu se schimbă, Berdilă neputînd nici măcar să depășească pe defuncta Agroland.

Dar nu vă deprimați, că la anul numărul femeilor antrenor din A1F va crește. În afară de cele două actuale (Trombițaș și Berdilă), vor mai veni încă două din divizia A2F: Cristina Zanfir (FC Argeș) și Predrag Zucović (CSM Tîrgu Mș)! 😀