Cupa CEV (F) 2023 Finala tur | Vedete internaționale la Târgu Mureș * Un pic de comedie * 2 seturi în 6 meciuri de finale * Publicul românesc a susținut o echipă de străine * Celengi în verificare

magnolia.ro/

Blabla Blaj – Savino Del Bene Scandicci 1 – 3 (14-25, 19-25, 25-21, 18-25)
Spectatori: 2000!

Blabla a început meciul cu paralizia echipelor de la țară când ies în lumea largă. Scandicci le-a sfâșiat pe străinele noastre și au fost multe momente de volei comic. Oaspetele au făcut ce-au vrut și avut o eficiență medie a atacului de 74%! În setul 2, extrema Dimitrova (#1 Blabla) s-a trezit și a reușit 8p. Totuși oaspetele au avut eficiența medie a atacului de 61%. Blabla a condus cu 12-8, dar italiencele au egalat la 15-15.
În setul 3, Dimitrova a continuat jocul bun (7p), dar opusa Russu (#9 Blabla) s-a trezit și ea și a făcut 9p. A fost la un moment dat 12-4. Pe fondul acestei îmbunătățiri a jocului, Blabla a câștigat setul. Deși Scandicci n-a mai avut forța de la începutul meciului, în setul 4, gazdele au căzut și n-au contat prea mult.

Scandicci ne-a arătat o frumoasă lecție de volei modern la cel mai înalt nivel.

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Zhu Ting (#4 extremă Scandicci), 30p, 64%. La cât de bine a jucat azi, nu-i de mirare că și organizatorii au văzut-o ca fiind cea mai bună. (FOTO)
Cea mai bună de la Blabla: Kaitlyn Nicole Hord (#14 centrală), 11p, 60%. Așa-i că nu i-ați prea auzit pe pănărămile Șelăreni s-o menționeze? 😊
Cea mai bună recepție: Enrica Merlo (#8 libero Scandicci)
Cei mai mulți ași încasați și cea mai slabă jucătoare: Andra Cojocaru (#2 libero Blabla), 7 ași încasați!

biciclop.eu

La cum a început meciul, credeam că Blabla Blaj va face iar istorie. Vă reamintim că Blabla Blaj deține recordurile istorice rușinoase cu cele mai nenorocite scoruri în finalele tuturor cupelor europene. Ar mai fi o șansă peste o săptămână să-și doboare propriul ei record de 49 pct realizate acum 4 ani în turul finalei CCEV contra Busto Arsizio 😉 Azi Blabla Blaj a câștigat al 2lea set din cele 6 partide jucate în finalele cupelor europene.

Ne bucură mult creșterea semnificativă ca număr a publicului în această stagiune. Păcat că cei 2000 de spectatori români a trebuit să susțină o echipă de străine (doar liberii au fost români). Cum să ții cu așa o echipă?

Returul pe 12 apr.

Colțul Șelărenilor

Ca să câștige mai mulți bani, Șelărenii i-au aburit pe șefii de la TVR 2 și au ajuns să comenteze în familie. Șelăreasa PasPasPas a fost, cum ne așteptam, mai prolifică la debitat perle: