A1F Etapa , Rezultate (2) * MECIUL CAMPIONATULUI, FÎSÎIALA CAMPIONATULUI * SUPER-MOTIVATA SALAORU A…

A1F Etapa 1.18, Rezultate (2) * MECIUL CAMPIONATULUI, FÎSÎIALA CAMPIONATULUI * SUPER-MOTIVATA SALAORU A SUPER-LIPSIT

Blabla Blaj – CSM București 3 – 0 (25-16, 25-20, 25-18)
Spectatori: 680 (cifră mincinoasă, la o sală de de sport de liceu, care are capacitate de 450–500 locuri!)

Pe de o parte, a fost Blabla Blaj, echipa săteană cu mercenare sătene, cică obosită după meciuri grele (inclusiv în Cupa CEV) și „deprimată“ după înfrîngerea de la Tîrgoviște.
Pe de cealaltă parte, cîrpacii lui Szabo, porecliți și CSM București, cu cel mai mare antrenor al Japoniei, după o pauză de 2 săptămîni, odihnite și tot studiind zi de zi pe video jocul Blajului și animate de victoria CSMT… Și extraordinar de nemaipomenit de motivate, cum declara căpitanca nejucătoare, Salaoru, care nici n-a catadicsit să vină la Blaj 😀 😀 😀 Oricum, pe foaia de arbitraj nu a fost.
Nu ne așteptam cu toții la un meci încins și palpitant?
Iaca poznă că a fost o mare fîsîială!

În setul 1, CSMB a pierdut la scor de Cluj, deși arma principală a Blajului, opusa Baciu, nu a făcut decît 3 punctulețe și eficiență de 22% 🙂 Dar, stați! Trușkina și Kodola de la CSMB au avut eficiență 0%! Probabil că Pașa Akbașa cel Fudul a învățat și el de pe la proștii noștri de specialiști că „apărarea cîștigă meciul“ 🙂
În setul 2, CSMB părea că poate să echilibreze situația și a condus o vreme și cu 4 pct, dar pe la 18-18, Blajul a venit din urmă și de la 20-20 a făcut 5 pct la rînd! Baciu a primit blestemul lui Avrămuț Iancu, s-a paradit și a fost scoasă din teren pentru restul meciului.
În setul 3, Kodola, pe care turcul sclifosit și fudul o făcuse opusă, a fost scoasă (după 9% eficiență!!) și tînăra Ungureanu a fost mutată de pe extremă pe postul de opusă. Ca extremă a intrat Markevici, care a „reușit“ un incredibil 0% eficiență a atacului 😀 Așa a pregătit meciul panarama de antrenor al Japoniei!
CSMB a tot gîfîit la 1-2 pct în urma Blajului pînă la 17-15, cînd turcul sclifosit s-a gîndit că trebuie un TO pentru învigorarea echipei. Ce le-o fi spus nu știm, dar după acel TO echipa s-a prăbușit și nu a mai contat în luptă. 🙂

Scorul punctelor din blocaj: 10-2.
CSMB a terminat rușinos marea ciocnire a rivalelor, nereușind nici măcar onorabilul 60. Abia 54 pct au adunat cîrpacele lui Szabo. Știința Bacău făcuse 62 pct la Blaj în meciul anterior de campionat.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Nađa Ninković ( #3 centrală Blaj), 60%.
Cea mai bună marcatoare: Adelina Budăi Ungureanu ( #11 extremă CSMB). Copila din Botșăni a făcut pentru echipă, în meciul secolului, mai mult decît adunătura de căpitance de naționale și a făcut bine, cu eficiență a atacului de 43%, cum rareori a reușit alde Salaoru în ultimii 3 ani 😉

Dacă CSMB mai nutrește vreun gînd să cîștige campionatul, se impune demiterea caricaturii de antrenor închipuit, mucos și muieros, care oricum e deja cu gîndul la clubul la care va „antrena“ de la vară. Cred că zilele astea e mai ocupat cu recrutarea de japoneze pentru echipa următoare. În acest duel direct pentru locul 1, Fudulul nu numai că nu a cîștigat nici măcar un setuleț, ci le-a și pierdut la niște scoruri rușinoase.

O chestie bună tot a făcut CSMB respectînd programul competițional și refuzînd o altă programare a meciului. Astfel, Blabla Blaj va avea mari probleme cu finala Cupei CEV.

Remarcăm la acest meci, cu mare tristețe, cît de paradite sînt jucătoarele române de vîrf: Baciu și Sobo cu joc catastrofal, iar Salaoru și Onyejekwe nici măcat n-au putut juca.

Pîrlitul de sărăntoc de primare de la Blaj, Păhărică Limbosu, ăla care la clubul de 3 lulele 3 surcele are și președinte și director general, n-a avut bani de o tabletă cu care să transmită meciul în direct! Cu așa „profesioniști“ lucrezi tu Darko Arena? Nu ți-e rușine ca măcar să rostești acest cuvînt?
—–

U NTT Data Cluj Np – Știința Bacău 1 – 3 (25-18, 23-25, 14-25, 15-25)

Clujencele au făcut ultima încercare de a rămîne între primele 6 echipe, dar așa ceva este foarte greu cu o antrenoare ca Trombițaș. Poate că nici nu știe să le facă pregătire fizică adecvată (de aia psihică nici nu mai vorbim!), pentru că vedem că, după 2 seturi relativ bune, echipa a căzut brusc.
Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Denisa Rogojinaru ( #2 opusă/extremă Știința) 25 pct (dintre care 9 doar în setul 4!), eficiență 56%.
Cel mai eficient atac: Ana Otašević ( #3 centrală Știința), 64%.

CSM Lugoj și CSU Belor Galați au stat.
Această etapă a încheiat prima fază a campionatului. Sîmbăta viitoare începe faza a 2a.