A1F ETAPA Rezultate (2) * PROȘTII PROȘTILOR: SOARE PE TEREN Știința Bc – CSM…

A1F ETAPA 2.1 Rezultate (2) * PROȘTII PROȘTILOR: SOARE PE TEREN

Știința Bc – CSM Tîrgoviște 3 – 1 (25-15, 21-25, 25-19, 25-23)

În primul set, Cazacu – Alajbeg 9-9! 🙂 Numai că, de partea Bacăului, a venit sprijin masiv și de la Rogojinaru (6 pct!). Setul a fost cîștigat de Bacău cu acest atac mai bun, dar și cu mai multe greșeli neforțate de partea cealaltă.
În setul 2, Alajbeg a continuat cu 7 pct (!), dar atacul băcăuan s-a blegit, numai cît să piardă setul. Scriitorul ăla care nu se pricepe deloc la volei era deja în grafic cu prognosticul 😉 (minim 4 seturi)
În setul 3, Alajbeg mai face un calup de 8 pct, iar Bacăul răspunde cu Otašević (6 pct) și problema e iar la greșelile neforțate: Bacăul joacă aproape fără, doar două.
În setul 4, Alajbeg cedează, iar Cazacu revine cu 9 pct. Un set echilibrat, numai că, de la 22-23, Știința face 3 pct la rînd.

Cea mai bună jucătoare: Cristina Cazacu ( #7 extremă Știința), 22 pct, 40%.
Cea mai bună marcatoare a meciului și cea mai bună jucătoare a CSMT: Jelena Alajbeg ( #14 opusă), 28 pct (media: 7 pct/set!), 35%.
Cele mai multe blocaje punctate. Tanja Sredić ( #11 centrală CSMT), 5.

Cu această victorie pe teren propriu dorită, Știința nu mai poate spera decît să reușească o victorie miraculoasă contra uneia dintre cele 2 echipe din fruntea clasamentului.

Dinamo – Blabla Blaj 0 – 3 (19-25, 20-25, 22-25)

Primul set, deși Dinamo a reușit cîteva faze bune, s-a desfășurat într-o notă așteptată. Ceva gen 14-24 🙂 Numai că Dinamo reușește 5 pct la rînd și încheie setul într-un mod mai puțin rușinos.
Apoi, simțind că Blajul scîrțîie și neavînd nimic de pierdut, jocul dinamovistelor se leagă și reușesc în setul 2 să țină piept oaspetelor, chiar conducînd o parte din set. De la 18-18, se rupe filmul și Blajul face 5 pct la rînd.
În setul 3, Dinamo zburdă simțind că ar putea lua un set. De cîteva ori conduce la 4 pct diferență. Dar de la 20-16 li se înmoaie genunchii și Blabla face 5 pct la rînd. Imediat încă o serie de 3 și toată vitejia dinamovistă se risipește.
Scorul atacurilor punctate: 35-43. Dinamo a atacat mai puțin eficient, deși cu vigoare, dar ceea ce nu arată statistica tîmpitului program Data Volley este recepția atacurilor, unde Dinamo a stat foarte bine. Dinamo s-a apărat cu destulă precizie, mod asiatic, liberoul Țucmeanu și extrema Matei reușind destule faze acrobatice, care meritau mult mai mulți spectatori.

Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Ioana Baciu ( #1 opusă Blaj), 22 pct (7,33 pct/set!), eficiență 51 %.
Cel mai eficient atac și cele mai multe blocaje punctate: Maja Aleksić (centrală Blaj) 60% și, respectiv, 6.
Giuvaerul Ghiulangiului, Pîrv-Doi, a avut cel mai ineficient atac de la Dinamo (19%), dar și cea mai bună recepție (de servicii) a partidei.

A impresionat contrastul dintre bucuria jocului arătată de dinamoviste și morga tristă, „profesionistă“, darkoistă a blăjencelor. Și mai tare a impresionat prostia lui Ștefan cel Mic, șeful voleiului dinamovist, care a lăsat soarele pe teren! Ca să fie lumină, maică!
Bă, Ștefănele, te-ai uitat vreodată la vreo competiție importantă? Ai mai văzut tu vreodată în viața ta să intre soarele pe teren? Nu te-ai întrebat în inteligența ta vișănească, de ce oare are sala voastră perdele la geamuri?

Alida nu s-a retras pe luna aprilie, dar mai este o etapă miercuri. Plus o restanță.
—–

Perlă Șelăreasa:
– [fetele de la Dinamo] au opus rezistență unei echipe a Blajului mult mai titrată 😀

Serios? Mă, tu ai idee cîte titluri a cîștigat Dinamo (F) înainte ca primarele Păhărică Limbosu să fi auzit de volei? Sau nu știi ce înseamnă „titrat“?

Și corect: „unei echipe mai titrate“.

3 thoughts on “A1F ETAPA Rezultate (2) * PROȘTII PROȘTILOR: SOARE PE TEREN Știința Bc – CSM…

1. Nu stiu cine sunteti …am citit multe comentarii pe care le ati postat ..unele ok altele…nu stiu putin subiective…dar va intreb …ce aveti cu fata mea …a fost cea mai buna …si a dorit aceasta victorie..

2. Apreciez stilul zglobiu, înțepător ironic chiar, al comentariilor dvs dintr-un motiv… pur “patriotic” 😁: voleiul românesc pare mult mai interesant, mai atractiv, decât este în trista realitate😔