A1F ETAPA , Rezultate (2) * SCMU CRAIOVA (M) PIERDE LUPTA PENTRU TITLU (F)…

A1F ETAPA 2.5, Rezultate (2) * SCMU CRAIOVA (M) PIERDE LUPTA PENTRU TITLU

(F) CSM Lugoj – Blabla Blaj 0 – 3 (24-26, 11-25, 19-25)

Predicția majoritară era cît pe ce să fie contrazisă de lugojence, care au luptat aprig în primul set. Blăjencele au condus la diferență minimă mai tot setul, dar s-a ajuns la 23-22. Lugojencele n-au putut profita de acest avantaj, iar adversarele au avut 2 mingi de set.
Apoi Kocić (cu toată energia consumată pe cele 8 pct ale ei din primul set) și Petra s-au blocat și au făcut 0 pct în setul 2.
Setul 3 nu a fost pentru CSML chiar așa de rău cum arată scorul. Pînă la 19-19 a fost echilibru. Blabla condusese cu 4 pct, dar și CSML ajunsese la un interesant 16-14, deși Petra tot 0% a făcut. În finalul setului, jocul lugojencelor s-a stricat brusc… sau a fost stricat de Newcombe (extremă Blaj) care a rezolvat situația.

Cea mai bună jucătoare: Katerina Jidkova (opusă Blaj), 11 pct (în 2 seturi jucate), eficiență 47%.
Tot ea a fost și cea mai bună marcatoare alături de Nina Kocić (opusă CSML), 11 pct.
Cea mai multe blocaje punctate: Andreea Petra (centrală CSML), 4 pct.

Ioana Baciu (opusă Blaj), deși a avut un prim set bun, n-a mai putut continua. Nici cealaltă româncă, cu care s-a luptat pentru titlul de cea mai bună voleibalistă a anului 2018, centrala Onyejekwe, n-a jucat decît 2 seturi. Ori le „odihnește“ Darko Arena, ori stă deasupra lor blestemul lui Avrămuț Iancu. 😉 Cert e că, la sfîrșitul anului, să nu mai aveți, fetelor, pretenții la acel titlu, dacă vă place mai mult să fiți rezerve. Cel mai bun voleibalist al anului nu poate fi cineva care fuge de joc.
—–

(M) Dinamo – SCMU Craiova 3 – 0 (25-23, 27-25, 26-24)

În ciuda scorului foarte strîns, se cheamă că Dinamo a luat 3 puncte și continuă lupta pentru un loc în cupele europene, dar Craiova a pierdut, practic, cursa pentru titlu. La o diferență de 5 pct față de primul loc, înseamnă că în cele 4 etape rămase, Craiova ar trebui să facă cu 2 victorii mai mult decît Arcada (și cu una mai mult decît Zalău).
Principala cauză a eșecului SCMU Craiova au fost greșelile neforțate. Laurențiu Lică (opus SCMU) conduce în clasamentul greșelilor, avînd pe conștiință 15 pct dinamoviste.

Cel mai bun jucător: Filip Šestan ( #16 extremă SCMU).
Cel mai bun marcator și cea mai bună recepție: Aleksandar Milivojević ( #12 extremă SCMU), 16 pct.
Cel mai eficient atac: Brendan Schmidt ( #2 central Dinamo), 80%.