A1F ETAPA , Rezultate (3) * TINERELE ROMÂNCE AU DEZAMĂGIT * CLASAMENT CSM Tîrgoviște…

A1F ETAPA 2.5, Rezultate (3) * TINERELE ROMÂNCE AU DEZAMĂGIT * CLASAMENT

CSM Tîrgoviște – Dinamo 3 – 1 (25-16, 25-12, 24-26, 25-15)

După 2 seturi în care tîrgoveștencele le-au terminat pe dinamoviste cu așii și cu blocajele punctate, Valerijan Luka s-a gîndit să românizeze echipa din teren, considerînd că setul 3 va fi cam la fel de ușor. Numai că dinamovistele au profitat de slăbiciunea lui Ciocian și a lui Buterez și au recepționat și au blocat mai bine și numai ce s-a făcut 12-15. Revenirea CSMT la formula inițială a fost tîrzie și nu a mai reparat nimic, pentru că deja dinamovistele erau pe felie 🙂
Setul 4, însă, a readus echipele la nivelul lor așteptat, după cum arată și scorul.
Scoruri incredibile la ași (16-5, cei mai mulți ași încasîndu-i Țucmeanu și Pîrv Doi) și la blocajele punctate (17-4, cele mai multe blocaje încasîndu-le Pîrv Doi și Matei).

Cea mai bună jucătoare și marcatoare și cei mai mulți ași: Sara Klisura ( #1 extremă CSMT) 22 pct, eficiență 50%, 8 ași!
Cel mai eficient atac: Roxana Iancu (centrală Dinamo), 64%.
Cea mai bună recepție: Mihaela Ozun Jeremić (libero CSMT).

Turul fazei 2 s-a încheiat, dar… nu prea! 😀 La brambureala din ograda lui Ghiță Ghiulangiul, mai sînt 2 meciuri amînate de jucat.

6. Dinamo 13p 4v (-2 meciuri)

CSMB are prima șansă la titlu, avînd meciul cu Blajul acasă și Pașa Akbașa scăpînd de frica nejustificată de Blaj.
Știința Bacău a cam pierdut podiumul, deoarece are nevoie de cu 2 victorii mai mult decît CSMT, în 5 meciuri. Dacă ambele bat echipele de pe 5-6, Știința trebuie să bată pe CSMT la Bacău (sîmbătă!), dar și pe una dintre echipele de pe 1-2! Ce șanse ar avea?…
CSM Lugoj și Dinamo încă se bat și ele pemtru ultimul loc românesc din cupele europene.