A1F Etapa REZULTATE. CLASAMENT Știința Bc – CSM București 0 – 3 (22-25, 19-25,…

A1F Etapa 1.3. REZULTATE. CLASAMENT

Știința Bc – CSM București 0 – 3 (22-25, 19-25, 22-25)
Clar, Știința nu mai are forța de anul trecut și n-a putut face față oaspetelor mai puternice. De la Bacău nu prea avem pe cine remarca, poate doar pe Georgiana Faleș, care a fost servită doar de 6 ori în tot meciul. A rezolvat 4 mingi, deci cu o eficiență de 67%.
Dacă vă închipuiți că CSMB a jucat cine știe ce, vă înșelați. Înfrîngerea Științei e cu atît mai jenantă. În afară de Trușkina (67%), eficiența celorlalte jucătoare a fost destul de firavă.
Cea mai bună marcatoare: Nadia Kodola (extremă CSMB), 16 pct.

Blabla Blaj – UNTT Data Cluj Np 3 – 0 (25-10, 26-24, 25-16)
Darko Arena a vrut să joace cu mai multe rezerve, inclusiv cu revenita Onyejekwe, care a făcut 14 pct (eficiență 60%) și care reîncepe lupta cu Baciu pentru titlul de cea mai bună voleibalistă a anului.
În setul 2, Blabla a făcut mult prea multe greșeli neforțate, ceea ce îngrijorează teribil în așteptarea meciului de marți din Liga Campionilor. Dacă-ți face Trombițaș 24 de pct într-un set, e destul de rău. Tot de rău e și cu liberii de la Blaj. Dacă Vujović face 6 recepții în 3 seturi și lași toată recepția pe mîna lui Rus, deși arată că nu se prea pricepe,… ce să mai zicem? Au lăsat-o în teren ca să se facă mai repede cele 20 de seturi obligatorii cu jucător Sub-23 (sau Sub-24 sau așa ceva).
Cea mai bună marcatoare: Ioana Baciu (extremă/opusă Blaj), 17 pct.

CSM Lugoj – Dinamo 3 – 1 (25-19, 25-11, 17-25, 25-16)
CSML cîștigă abia la al 3lea meci din campionat, dar acesta a fost și primul acasă. Seturile cîștigate sugerează superioritatea lugojencelor, dar și cel pierdut ridică niște semne de întrebare, cum de s-a putut prăbuși așa atacul lor.
Nu putem evidenția pe nimeni din acest meci, pentru că statistica e din nou varză în regatul Ghiulangiului. Setul 4 lipsește cu desăvîrșire din statistică.

bijubox.ro

CSM Tîrgoviște – Agroland 3 – 0 (25-22, 25-17, 25-17)
Nici acest meci nu a evidențiat vreo performanță individuală. CSMT putea face mai mult în fața unei echipe aflate în derivă, fără un antrenor care să regleze deviațiile din timpul jocului. Echipa timișoreană are nevoie urgent de alt antrenor principal, dacă Prințul Paul cel Fudul a fost paradit de Ghiță cu atîta cruzime drăcească.
Agroland a jucat virtual cu 5 jucătoare. Petra a revenit pe teren, dar nu mai are calitatea jocului dinainte. Nici ea, nici înlocuitparea ei, Orlenadea, nu au contat azi în joc.
Cea mai bună marcatoare: Maëva Orlé (opusă Agroland), 16 pct.
Cele mai multe puncte di bolocaj; Tanja Sredić (cntrală CSMT) , 6.

CSU Belor Galați a stat.

Etapa a fost marcată de belele tehnice. Nu s-a putut urmări scorul în direct la nicio partidă. Dacă mai punem și catastrofele de fișe statistice, care au apărut pînă acum, știm sigur că nu putem pune nicio bază pe clasamentele rezultante ale jucătoarelor. Din ce în ce mai multe sughițuri în regatul Ghiulangiului… Winter is coming 😉