25-15 (3-0)

Durata: 1h15
Spectatori: 230

vivacredit.ro

Primul set a fost echilibrat, dar echilibrat în rău. S-a văzut prea puțin volei de divizia A1. Într-al 2lea, jocul Penicilinei s-a ameliorat, dar foarte ușor. Abia într-al 3lea am văzut o echipă care și-a dominat adversarul mai clar și nu a fost nici o emoție despre cine va cîștiga.

Ne bucurăm de victorie, dar ne-am fi așteptat la mai mult. Nu atît în privința scorului, cît a calității jocului. În multe momente jocul încă nu se leagă și, continuînd astfel, vom cam tremura sîmbătă. Ce comentează specialiștii:
se sare prea mult la bloc colectiv (dublu) cînd nu este cazul;
nu se atacă tactic;
atacul este încă foarte moale;
nu se servește tactic;
prea puține atacuri din linia a 2a (parcă vedeam mai multe la Miroslava…). Doar Katarina arată ceva curaj în linia a 2a.
Toate astea creează în joc prea puține probleme adversarului.

Serviciul a fost mai bun. Sigur, servești în forță ca să pui adversarul în dificultate, dar cînd vezi că serviciile forțate sînt 95% eșecuri (deci punct pierdut sigur), mai bine e așa să joci mai liniștit, că șansele de a face punct apoi sînt mai mari. Nu pricep de ce se servește atîta pe libero, care, teoretic, e cel mai bun la preluare.

U Cluj nu a pus probleme, cea mai valoroasă avere a lor fiind ridicătoarea Sorina Mocan (10). Jocul ei a contat mult în punctele făcute de clujence.

Remarcate de la Penicilina: iar Marina Kovacheva (5) și Katarina Jovanović (11).

Fetele noastre puteau încerca mai multe șmecherii în acest meci de antrenament. Nu te întîlnești des cu așa ocazie. Trebuie să crească forța atacului (ceea ce indica disperat și Dan Gavril), pentru că sîmbătă cu Lugoj va fi altă mîncare de pește.

Pentru cîteva minute, Penicilina a sărit pe locul 7.

Arbitrajul nu a fost dintre cele mai bune.

Cît despre Stîngâșinși, ăsta iar a dat cu în fasole. Se pare că a intrat în anul lui rău. Sala nu a avut crainic, iar scorul nu s-a afișat pe tabelă, asta parcă diminuînd atmosfera meciului.
A mai fost și problema cu culoarea tricourilor! Regulamentul zice cele 2 cluburi discută înainte de meci și culoarea echipamentului, pentru a evita situație ca aceasta, în care ambele echipe au jucat cu negru. Dacă apare așa situație, echipa gazdă trebuie să îmbrace al 2lea set de echipament. Ghiciți ce! nu există la Penicilina al 2lea set de echipament! Nu există nici primul! Fetele joacă cu tricourile de anul trecut. Echipamentul nou încă nu este gata 🙂 Panaramă de conducere de club…

Nici cu Unirea nu ne e rușine. Junioarele au avut antrenament exact în timpul meciului, în loc să fie aduse la sală pentru demonstrație. Dacă tot nu au competiții anul ăsta (neadmise în campionat din cauza problemei cu talia), pentru ce se antrenau așa de abitir de nu puteau fi aduse la Polivalentă? Cu așa oameni mintoși, cum să crească voleiul ieșean?

(REVENIȚI PENTRU VIDEO)

1 thought on “BINE (SPRE BINIȘOR) Penicilina – U Cluj Napoca: 3 – 0 (25-21, 25-18, 25-15)…