# **CALIFICĂRILE EUROPENE PENTRU JO 2020 (M) |** **NGAPETH** MAI MERGE O DATĂ LA…

# **CALIFICĂRILE EUROPENE PENTRU JO 2020 (M) |** **NGAPETH** MAI MERGE O DATĂ LA OLIMPICE * SERBIA MAI STĂ O TURĂ

**FINALA: Franța – Germania 3 – 0 (25-20, 25-20, 25-23)
**Spectatori: 6577

GER a început bine fiecare set, dar la un moment dat, FRA a echilibrat scorul și a trecut la conducere. În setul 3, rezistența germană a făcut ca asta să se întâmple mai târziu. FRA a avut un plus clar la serviciu, scorul așilor: 6-2. GER nu a avut decât un marcator serios, ceilalți jucători au tras chiulul. FRA a marcat mai serios cu 4 atacanți.

*Cel mai bun marcator:* **György Grozer** ( #9 opus GER), 20 pct, 66%
*Cel mai eficient atac:* **Barthélémy Chinenyeze** ( #21 central FRA), 10 pct, 82%

**Ngapeth** (și FRA!) se duc(e) la JO pentru a 2a oară la rând, ca să putem noi vedea volei spectaculos, în timp ce SRB le ratează a 2a oară la rând. Dacă SRB a dezamăgit în acest turneu de calificare, GER, BUL și SVN au jucat destul de tare și au pus probleme serioase.