# **CE 2019 FINALA |** SERBIA MAI CÎȘTIGĂ O TURĂ JUCÎND CU 2 OPUSE…

# **CE 2019 FINALA |** SERBIA MAI CÎȘTIGĂ O TURĂ JUCÎND CU 2 OPUSE * **GUIDETTI** RATEAZĂ IAR TITLUL EUROPEAN * MECI PALPITANT

**(F) SERBIA – Turcia 3 – 2 (21-25, 25-21, 25-21, 22-25, 15-13) (108-105)
**Spectatori: 13040
Durată: 132 min

Era de așteptat un meci echilibrat, în care Turcia să stoarcă maxim din avantajul terenului propriu. Setul 1 a început prin dominația sîrboaicelor, dar după 2/3 din set, turcoaicele au făcut 6 pct la rînd și n-au mai putut fi ajunse. De aia și prima parte a unui set este foarte importantă, pentru că acolo îți poți construi un avantaj la puncte. TUR a atacat mai eficient.

În setul 2, SRB a stat mai bine pe picioare și a controlat scorul de la un capăt la altul. Simțind slăbiciunea opusei **Bošković**, **Terzić** a mutat greutatea atacului pe extrema **Mihajlović**, care s-a dovedit a fi a 2a opusă a SRB! Iar balanța eficienței atacului s-a schimbat în favoarea SRB, în oglindă, ca și scorul. Foarte slabul atac al TUR a fost compensat de multele erori neforțate ale SRB.

În setul 3, ambele echipe au pus accent pe defensivă, ceea ce a scăzut eficiența ofensivei pentru ambele echipe. TUR a mai reușit un șir continuu de 5 pct, dar SRB a profitat de punctele pierdute în atac de adversare.

În setul 4, TUR restabilește echilibrul și iar trage 5 pct la rînd SRB la momentul oportun, spre final.

Setul 5 începe cu un joc bun al turcoaicelor și pe un fond de blegeală a sîrboaicelor. TUR mai reușește un șir de 5 pct și preia conducerea. Numai că, de la 6-9, e rîndul sîrboaicelor să dea lovitura de grație printr-un șir de 5 pct. De la 11-9, SRB și-a luat avînt. Cu toate că a mai fost 11-11 și 12-12, SRB a profitat de faptul că, pe durata verificărilor video, echipa se odihneau pe gard! 😀 …și așa sîrboaicele și-au tras sufletul mai eficient decît turcoaicele. TUR a pierdut setul 5 pe greșelile neforțate: a dat 7 pct adversarelor, jumătate de set.

**Zoran Terzić** cîștigă finala cu trucul celor 2 opuse, după zicătoarea că „meciul se cîștigă pe puncte“. 😉
**Giovanni Guidetti** are din nou ghinion și nu reușește să-și treacă în palmares niciun titlu cu o echipă națională.

*Cea mai bună jucătoare*: **Brankica Mihajlović** ( #9 extremă/opusă SRB), 22 pct, eficiență 39%.
*Cea mai marcatoare*: **Tijana Bošković **( #18 opusă SRB), 23 pct, 35%.
*Cel mai eficient atac*: **Meryem Boz** ( #13 opusă TUR), 16 pct, 40%.
*Cea mai bună recepție*: **Simge Sebnem Akoz** ( #2 libero TUR)

Pentru bronz:

**(F) Italia – Polonia 3 – 0 (25-23, 25-20, 26-24)
**Spectatori: 4000

POL a venit epuizată după parcursul ei la acest CE și nu a arătat vreun moment că i-ar putea lua bronzul Italiei. În ciuda scorului strîns, ITA a dominat jocul, cu excepția jumătății setului 3, pe unde POL a condus cu 3 pct, dar asta nu le-a ajutat foarte mult pe poloneze.

*Cea mai bună marcatoare*: **Paola Egonu** ( #18 opusă ITA), 23 pct, 55%.
—–

**Colțul comentatorilor**

**Borchină** a recunoscut că n-a putut termina nici măcar facultatea de tumbe și atunci de ce să ne mirăm cînd toarnă prostii gen „*finala mică*“ sau „*cereri de celengiuri*“? 😀

Nea **Costinele**, pînă la anu’, ia repetă mata *boșcovici*, *pușici*. Ți-am scris pe românește, că nu le ai cu limbile străineze.