# **CE 2019 Grupa C |** NE-A CIURUIT BLAJUL! * CROATELE OBOSITE MAI BUNE…

# **CE 2019 Grupa C |** NE-A CIURUIT BLAJUL! * CROATELE OBOSITE MAI BUNE DECÎT ROMÂNCELE ODIHNITE * DIAREE VERBALĂ

**(F) România – Croația 1 – 3 (21-25, 25-23, 18-25, 22-25)
**Spectatori: 500

RO a început meciul ezitant, dar a reușit să țină aproape, chiar dacă cea mai bună jucătoare a noastră din meciurile anterioare, extrema Adelina Ungureanu, a clacat. Însă s-a trezit opusa **Baciu**, poate a citit și ea cam care trebuie să fie eficiența unei atacante opuse.

Dacă am cîștigat setul 2, a fost numai pentru că croatele au adormit în prima jumătate a lui. Le-a și zis antrenorul **Santarelli**: „Nu s-a schimbat nimic, numai că nu vreți să mai jucați.“ Noi n-am jucat strălucit, deși diferența a ajuns chiar la 7 pct. Am profitat de somnul adversarelor. Dar au venit croatele să ne facă 6 pct la rînd! E exasperant cînd noi conducem detașat și ne ajung adversarele dn urmă, iar cînd conduc ele cu 2-3 pct nu reușim să egalăm.

În setul 3 s-a petrecut ceva ciudat. Recepția s-a degradat serios la ambele echipe, dar, în timp ce noi încasam as după as, croatele făceau puncte incredibil de ușor după cele mai îngrozitoare recepții. Asta pentru cei care cred că „apărarea cîștigă meciul“. 😉 Nu, ci punctele realizate cîștigă meciul. O contribuție importantă la nimicirea noastră a început să aibă blăjeanca **Popović-Gamma**, în timp ce Denisa Rogojinaru Dramboi a fost catastrofă.

Setul 4 a fost sinuos, Au condus croatele, apoi noi. Părea că ne îndreptăm spre a cîștiga setul, dar pe fondul pierderii ușoare de puncte și pe tirul nemilos al blăjenceor **Popović-Gamma **și **Šamadan** (ex-blăjeancă), RO a închinat steagul. Dar peste 2 luni, blăjenii vor uita de cum ne-a ciuruit azi **Popović-Gamma **și o vor iubi din toată inima.

Scorul așilor: 3–14!!! Incredibil!

Croatele obosite după meciul din ajun contra Nederlandei au jucat mai bine decît româncele odihnite și refăcute după o zi de pauză!

*Cea mai bună jucătoare* și *cei mai mulți ași*: **Sanja Popović-Gamma **( #11 opusă CRO, Blaj), 14 pct, 67%, 6 ași.
*Cea mai bună de la RO*: **Diana Balintoni Diana ( #4 coordonatoare). **Diana **este deocamdată a 9a în clasamentul coordonatoarelor de la acest turneu final. Asta ar trebui să ne bucure, pentru că locul unei echipe depinde mult de calitatea coordonatoarei/coordonatorului. Numai că RO a avut niște atacante foarte oscilante, pe care nu ne-am putut baza.
*Cea mai bună marcatoare*: **Ioana Baciu** ( #1 opusă RO), 24 pct, 51%. Așa mai merge.
*Cele mai multe blocaje punctate*: **Martina Šamadan** ( #14 centrală CRO ex-Blaj), 4 pct.
*Cea mai bună recepție*: **Rene Sain **( #1 libero CRO).

Tot de la Blaj (ex) s-o menționăm și pe **Nneka Onyejekwe**, marea jucătoare care a făcut azi 4 pct! Bravo, căpitanca! Și tot de la Blaj e Ramona Adelina Rus, care a intrat pentru a rata un serviciu, așa cum a învățat ca rezervă de la **Darko Arena**.

După ziua a 5a, **RO își păstrează locul virtual 11** unde era și după ziua 4 și are iar o zi de pauză înaintea ultimului meci din grupă contra Azerbaidjanului.

**(F) Nederlanda – Estonia 3 – 0 (25-18, 25-12, 25-10)
**Cea mai bună marcatoare: Juliet Lohuis ( #7 centrală NED), 11 pct, 60%

HUN și AZE au stat.

După ziua a 5a echipele calificate în 8imi sînt: **SRB TUR GRE ITA POL BEL NED GER SVK**.

Echipe ieșite: **FRA EST SU**I.
—–

**Colțul comentatorilor**

Voleiul are parte de comentatori cam tolomaci. Iaca **Dragoș Borchină** (Dragos Borchina) e unul dintre acei „jurnaliști“ care nici măcar nu stiu să-și scrie numele pe Internet. Ne întrebăm dacă ăsta are vreun prieten în volei. Altfel, i-ar fi zis să nu mai zică imbecilitatea cu „timpul de odihnă“. **îNȘelarule**, dă-i un telefon!

El și **Stan **dau dovadă de diaree verbală. Se bagă inclusiv peste vorbele antrenorilor de la TO. Cică **Stan**: „Să-l auzim pe **Santarelli**“ și se apucă imediat amîndoi să tolocănească fără niciun autocontrol. 🙂 Și povestește **Stan** ce era în ’97…

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

**Perle**

**Dragoș Borchină**
– „… e puncioara Olandei“ 😀 Ce e, bă?
– „Dișchema“. Adică **Dijkema**, care se pronunță [DAI-ke-ma]
– „[**Ungureanu**] e al 3lea scorer [al campionatului]“ După ăla de la masă și după rezerva lui? 🙂