CE 2019 Preliminarii, Etapa 6/6 | URAA! CU JUMATE DE GURĂ * GREȘKA, GREȘKA…

CE 2019 Preliminarii, Etapa 6/6 | URAA! CU JUMATE DE GURĂ * GREȘKA, GREȘKA * CUPA SATELOR

(F) Bosnia Herțegovina – România 2 – 3 (17-25, 25-19, 25-21, 17-25, 9-15)
Spectatori: 1230

Meciul, cu miză mare pentru ambele echipe, a fost mai important pentru gazde, deoarece ar fi fost prima lor calificare la un CE, fie el și nebunesc de 24 echipe. Bosniecele, însă, au jucat foarte slab, cu foarte multe greșeli.
Dar dacă RO s-a chinuit 5 seturi, noi cum am jucat? Tot așa! A fost un meci incredibil de chinuitor de privit. Milioane de greșeli, mai multe decît arată statistica celor neforțate soldate cu puncte. A fost un meci de Cupa Satelor, un meci de cadete dintre Viitorul Borș și Fosta Ciorbă! Și foarte multe atingeri de fileu… Comentatorul bosniac (sîrb?) a zis de 100 de ori: Greșka, greșka!

Primul set a fost ceva mai normal, mai apropiat de pretențiile noastre. De pe la punctul 9, echilibrul s-a stricat de s-a făcut 9-18. După cîștigarea primului set, recepția noastră și atacul s-au prăbușit inexplicabil și am încasat 6 ași și s-a dus setul 2. Setul 3, deși pierdut de noi, nu a fost la fel de rău ca al 2lea, dar deja parcă se profila o victorie a gazdelor. La pariuri, Bosnia H avea cotă 1,3, iar RO avea 3,0!
Numai că jucătoarele noastre au băut niște zeamă de varză și asta le-a mai diminuat mahmureala cu care jucaseră. Cristina Cazacu s-a trezit, în timp ce opusa Bošković (nu aia olimpică!) a obosit. Cu chiu cu vai am luat ultimele 2 seturi și am reușit calificarea.
Au fost o grămadă de faze de dat cap în cap, de ciocnit una de alta… Dacă ne prezentăm așa la CE, avem locul 24 asigurat.

Cea mai bună jucătoare: Ariana Pîrv ( #13 extremă RO), numai că n-a jucat deloc! 🙂
A 2a jucătoare ca valoare: Ioana Baciu ( #1 opusă RO), 26 pct, eficiență a atacului 46%.
Cea mai bună marcatoare: Dajana Bošković ( #4 opusă Bosnia H), 27 pct.

Cele mai multe pct din blocaj: Nneka Onyejekwe ( #18 centrală RO), 6.
Cei mai mulți ași: Edina Selimović ( #11 centrală CSU Belor Galați), 6.

ROMÂNIA SE CALIFICĂ LA CAMPIONATUL EUROPEAN 2019! după ce a ratat calificarea în 2017 și numai pentru că Boričić, anglo-afonul din fruntea CEV, a avut megalomania asta cu un turneu final de 24 de echipe!

Și ca să vedeți cît de interesat a fost mediul voleibalistic românesc de acest eveniment important – un meci decisiv – aflați că au fost cluburi care au programat antrenamente pe timpul meciului! De exemplu, CSM Sibiu. Îl doare pe Bokor la bască de naționala României! Nu e prima dată cînd cluburile românești au antrenamente pe timpul meciurilor naționalei sau al altor evenimente importante, cum au fost finalele campionatului mondial.
—–

(F) Spania – Letonia 3 – 0 (25-13, 25-19, 25-22)
Cea mai bună marcatoare: Ana Escamilla ( #17 extremă Spania) 14 pct.

Clasamentul final al grupei preliminare F:

1. SPANIA 5 victorii 14 pct – CALIFICATĂ
2. ROMÂNIA 4v 13p – CALIFICATĂ

3. Bosnia Herțegovina 3v 9p
4. Letonia 0v 0p
—–

Echipe calificate din grupele preliminare de pe primul loc: BEL, CRO, GRE, FRA, EST, ESP.

Echipe calificate din grupele preliminare de pe locul 2: SVN, CHE, UKR, POR, FIN, ROU.

Spania, Grecia și Estonia sînt deocamdată sub noi în ierarhia europeană, dar fiind calificate de pe locul 1, vor avea în grupele CE cel puțin 2 adversare accesibile și vor urca în clasament. RO, cu ceva noroc se poate strecura în urna valorică a 5a, altfel, va avea numai adversare mai tari. Obiectiv: 1 set! 😉

1 thought on “CE 2019 Preliminarii, Etapa 6/6 | URAA! CU JUMATE DE GURĂ * GREȘKA, GREȘKA…