CE 2021 (F) 8imi (2) | FRA ajunge între primele 8 echipe * Catastrofele Stysiak și Râhliuk * Legătura dintre Herbots și Căruțașu

Turcia – R Cehă 3 – 1 (25-13, 22-25, 25-14, 25-13)
Spectatori: 1850

Turcoaicele au avut o cădere ciudată în setul 2. Chiar așa, CZE era să piardă setul. De la 17-24, TUR a făcut 6p la rând. Este o realitate a voleiului feminin panica ce se instaurează după o serie de pct ale adversarelor. Pot apărea situații ca aceasta, în care, dacă ai minge de set, iar adversarele fac vreo 3p, le va fi din ce în ce mai ușor să facă puncte pe fondul panicii tale în creștere.

Cea mai bună jucătoare: Cansu Özbay(#3 coordonatoare TUR), 5p
Cea mai bună de la CZE: Veronika Trnková (#3 centrală), 7p
Cea mai bună marcatoare: Hande Baladin (#7 extremă TUR), 9p, eficiența atacului: 51%(real)

Croația – Franța 2 –3 (25-16, 21-25, 25-22, 22-25, 12-15) (105-103)
Spectatori: 820

Se anunța drept cea mai echilibrată 8ime, cele 2 echipe fiind apropiate în clasamentul european, și așa a fost. FRA a crescut de la meciurile noastre din Liga de Aur. Ambele atacante opuse au și pierdut multe puncte, ceea ce confirmă că a fost un meci slăbuț, iar FRA nu are cum să treacă de sferturi, dacă nu are om de puncte.

Cea mai bună jucătoare: Beta Dumancić (#12 centrală CRO), 17p, 54%(real)
Cea mai bună de la FRA: Nina Stojiljković (#9 coordonatoare)
Cea mai bună marcatoare: Samanta Fabris (#13 opusă CRO), 27p, 29%(real)
Cea mai bună marcatoare de la FRA: Lucille Gicquel (#11 opusă), 26p, 24%(real)

Polonia – Ucraina 3 – 1 (21-25, 25-20, 25-22, 25-17)
Spectatori: 320

Dacă rezultatul nu-i o surpriză, surpriză e jocul foarte foarte prost al celor două opuse: Stysiak (POL), pe care o credeam o viitoare dinamită europeană, cu 14p câștigate în 3 seturi și tot 14p pierdute, și Râhliuk (UKR), cu 5p câștigate în 3 seturi și cu 8p pierdute.

Cea mai bună jucătoare: Martyna Czyrnianska (#20 extremă POL, 18a!), 14p, 38%(real). A jucat doar ultimele 2 seturi.
Cea mai bună marcatoare: Zuzanna Efimienko-Mlotkowska (#10 centrală POL), 17p, 15%(real), dar și 3 ași și 9 blocaje punctate!

Serbia – Ungaria 3 – 0 (25-20, 25-19, 25-17)
Spectatori: 6350? Oare?

În cel mai dezechilibrat meci al 8imilor, SRB a câștigat fără probleme, făcându-i vecinei Ungaria un scor dezonorant (sub 60).

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Tijana Bošković (#18 opusă SRB), 19p, 46%(real)

Avem încă două sferturi de finală stabilite:

Turcia – Polonia – Când te gândești că ambele echipe ar avea valoare să fie medaliate, vezi ce nedrept e sistemul acesta eliminatoriu: una din ele nu va primi medalie.
Serbia – Franța – SRB are deocamdată mult noroc în traseul spre finală.

Extrema belgiană Britt Herbots, care a făcut minuni pentru echipa sa (și pe care o remarcam acum niște ani ca fiind un fel de Sala Oru mult mai dinamică) a fost lovită de paranormal. Înainte de faza 8imilor, o mai veche problemă musculară de la abdomen s-a agravat și a doua marcatoare de la turneul final a fost nevoită să plece acasă pentru tratament. Un asemenea ghinion teribil nu poate avea explicații decât paranormale. 😉 Ca și a noastră opusă Căruțașu, Herbots a început prin a fi amabilă cu publicul nostru, dar curând s-au urcat fumurile de vedetă pe ea și s-a întors cu spatele. Posibil ca pentru asta să fi fost amândouă lovite de paranormal. 😉 Herbots a ratat cumplit ocazia de a deveni o eroină pentru voleiul belgian. Căruțașu a tot scăzut în joc și, dacă până acum era numai pe la vârfuri, de la acest CE a început căderea ei în mediocritate. Ne amintim ce blocaje jenante și-a luat în cap. Azi a ajuns pe locul 24 al marcatoarelor CE și a 20a la pct/set și tot cade. Nu ne bucurăm de belelele lor, dar poate că așa le trebuie ca să se învețe minte să fie mai mult civilizate și mai puțin nesimțite. Apoi poate s-a suci paranormalul. 😉

Și Meryem Boz (opusă TUR) a fost trimisă acasă după s-a depistat că a luat carcalac de la Cluj Np.