CE 2021 Preliminarii Ziua 4 | România începe turneul de acasă cu stângul * îNȘelaru și LeLică, doi vișănei purtători de ghinion * Fără sistem video de verificare!

(M) Albania – România 1 – 3 (26-24, 22-25, 13-25, 21-25)

Dacă scoți linioara din scor, îți dă „13”, cu ghinion. Așa și-a început RO turneul de acasă, cu stângul, cu un set pierdut, în împrejurările astea când orice set contează pentru calificare. Primul set a fost pierdut pe o diferența la blocaj: 4-0! Deci n-am reușit niciun blocaj punctat tot setul. În afară de extrema Aciobăniței și de opusul Cherbeleață, ceilalți români au avut bilanț negativ, dar scorul a rămas echilibrat din cauza celor multe greșeli neforțate din ambele tabere, aproape jumătate de set.
Setul 2 ne-a revenit dintr-un atac mult mai bun, iar cei 2 pomeniți s-au evidențiat din nou.

În setul 3 ne-a fost mult mai ușor, pe fondul greșelilor albaneze, dar și cu o creștere a blocajului nostru. Evidențiați: centralul Mocanu și extrema Bălean, de la care tâmpitul program de statistică DataVolley a furat 2p.
În setul 4, ne-am creat multe situații de atac și, deși eficiența atacului a fost mai slabă, am reușit 15p.

După setul 1, blocajul nostru a funcționat bine, chiar dacă nu a punctat des. Am jucat cu Dumitru la coordonare, deoarece Bartha e accidentat și indisponibil mai multe săptămâni.

Cel mai bun jucător și cele mai multe blocaje punctate: Răzvan Mihalcea (#5 central RO), 10p, 33%, 7 blocaje
Cel mai bun de la ALB: Juli Cela (#6 central), 7p, 44%
Cel mai bun marcator: Rareș Bălean (#16 extremă RO), 21p, 61%
Cel mai eficient atac: Robert Aciobăniței (#9 extremă RO), 14p, 71%
Cele mai multe blocaje încasate: Gabriel Cherbeleață (#14 opus RO), 5
Cei mai mulți ași încasați: Redi Bakiri (#11 extremă ALB), 5
Cea mai bună recepție: Redjo Koci (#4 extremă ALB)
Cel mai slab jucător: Redi Bakiri

Cu set pierdut la cea mai slabă echipă din grupă, calificarea se tot îndepărtează de noi. Ca element de ghinion trebuie să fi fost și cei 2 comentatori vișănei, îNȘelaru și LeLică, care cică e „te-am” manager 😊. Auzi tu, bă LeLică, în loc să ne arăți 2 ore că nu pricepi diferența dintre pas și pasă, nu mai bine luai o cariocă și scriai diacriticele pe tricourile jucătorilor?
Hal de te-am manager ești tu?

Și de ce n-ați asigurat, bă nenorociților, sistem de contestație video? Vă bazați că așa pot fura mai ușor arbitrii de linie?

(M) Slovacia – Elveția 3 – 1 (19-25, 25-21, 25-22, 25-21)