CE (F) 2023 8imi | 8 puncte la rând! * Ungureanu bate câmpii * Ratăm un culoar incredibil

(F) Franța – România 3 – 1 (25-23, 25-16, 21-25, 25-23)
Spectatori: 3500 (pentru că urma meciul Italiei)

Meciul a început foarte prost pentru noi, o echipă amorțită, cu un teribil 4-0. Treptat ne-am apropiat de franțuzoaice cu un joc jalnic al extremelor Buterez și Budăi Ungureanu, care au avut bilanț negativ, dar cu opusa Inneh înflăcărată. Inneh a simțit și ea cam cum trebuie să puncteze o opusă de marcă: 10p în setul 1 și eficiență de 77%. De pe altă planetă.
În setul 2, Inneh și-a revenit și făcut doar 2p și eficiență 22%. O cadetă de la Penicilina tot atâta făcea.

Ai zice că-n setul 3 (câștigat) am jucat minunat. Nu. Am avut o eficiență medie a atacului de 31%, adică nu noi am jucat bine, ci au căzut franțuzoaicele, care au avut mereu în acest meci o extremă șchioapă. Nu Cazaute, ci celelalte două, care au jucat opus cu ea pe rând. Buterez a profitat și a făcut un set mai bun. Inneh 2p și 11%, adică și mai rău decât în setul 2!
În setul 4, Inneh a jucat iar cam ce trebuia, la fel și Buterez, dar Ungureanu a revenit la jocul prost. În prima parte a setului am jucat bine în ansamblu și am ajuns la 10-15 (în ordinea oficială a echipelor). Adică aveam setul în mână și ne gândeam deja la setul 5. Atunci însă a lovit trăsnetul și FRA a făcut 8 pct la rând!!! 8!!! 18-15. Ca la proștii proștilor. Și de acolo nu s-a mai putut reclădi nimic. Iar noi am mai adunat încă un meci pierdut prostește.

Cea mai bună jucătoare și cele mai multe blocaje punctate: Amandha Marine Sylves (#15 centrală FRA), 13p, 50%, 8 blocaje!
Cea mai bună de la RO și cea mai bună marcatoare: Elizabet Inneh Varga (#7 opusă), 21p, 43%. Paradoxal, nu? Dar asta pe baza primului set în care a jucat altceva.
Cel mai eficient atac și cea mai bună recepție: Héléna Cazaute  (#1 extremă FRA), 15p, 52%
Cele mai multe blocaje încasate: Rodica Buterez (#3 extremă RO) și Adelina Budăi Ungureanu (#19 extremă RO), câte 4
Cei mai mulți ași: Lucille Gicquel (#11 opusă FRA), și Adelina Budăi Ungureanu, câte 4
Cei mai mulți ași încasați: Rodica Buterez, 4
Cea mai slabă jucătoare: Halimatou Bah (#91 extremă FRA)

FRA câștigă și se califică în sferturi unde va juca contra ITA.

După meci, Ungureanu a dat un interviu lui Ursulache, în care a delirat că:

„se vede un progres în echipa noastră” [Să-ți pui ochelari, fată!]

„și noi avem jucătoare valoroase” [Care-s alea?? Alea care fac puncte multe pentru adversare, ca tine, valoroaso?]

„rămânem cu foarte multe lucruri bune” [Rămânem cu o gravă ratare a unui culoar incredibil de favorabil, cum nu vom mai avea norocul să prindem  niciodată. Rămânem cu locul 32 mondial, de pe care nu ne-am putut ridica.]