CE (F) 2023 Semifinale | Italianul Santarelli bate Italia * Sistemul sârbesc funcționează

(F) Turcia – Italia 3 – 2 (18-25, 25-23, 15-25, 25-22, 15-6) (98-101)
Spectatori: 8011

Turcii au avut o seară de volei foarte palpitant, ambele naționale ale lor având meciuri de 5 seturi. Dacă naționala lor masculină a fost învinsă de RO, cea feminină, condusă tot de un italian (Daniele Santarelli) a învins Italia într-un meci extraordinar cu volei la cel mai înalt nivel. A fost o confruntare dură și dramatică între 2 echipe dintre cele mai puternice din lume. ITA a câștigat relativ lejer primul set, în timp ce TUR a revenit cu ceva dificultate într-al 2lea. Au urmat încă 2 seturi în același scenariu. În setul decisiv, de la 5-5, ITA a avut o cădere, iar TUR a făcut 8p la rând. Deși ITA a avut o recepție mai slabă, TUR a încasat mai mulți ași.

Daniele Santarelli (FOTO: CEV)

Într-un astfel de meci tensionat, care ar fi trebuit să fie adevărata finală, n-am putut să ni-o imaginăm pe Karutasu/Căruțașu defel. 😊

Lui Santarelli îi place să joace cu 2 opuse (Vargas și Karakurt), contrazicându-l astfel pe marele gânditor român de volei Nea Sandu Tatae Kapelovies, care răspândește anecdota că un meci de volei se câștigă cu apărarea 😊 Ultima dată când am verificat, meciul se câștiga prin punctele realizate, iar punctele nu erau date pentru apărare, ci pentru atac. 😉

creditfix.ro

TUR a fost susținută frenetic de mulții turci din Belgia.

Cea mai bună jucătoare: Zehra Güneș (#18 centrală TUR), 12p, 64% (FOTO: CEV)
Cea mai bună marcatoare: Melissa Vargas (#4 opusă TUR), 26p, 44%

(F) Serbia – Nederlanda 3 – 1 (25-21, 15-25, 25-22, 25-21)
Spectatori: 6593

Deși cu o echipă reformată, SRB a dovedit că sistemul național de volei încă funcționează în așa fel încât să producă o echipă puternică. Sau e o iluzie? … SRB bazându-se pe o jucătoare de excepție cum e opusa Bošković? NED a fost clar cu o treaptă mai jos și a ajuns cam de umplutură între cele 4 finaliste, unde merita să fie POL.

Cea mai bună jucătoare: Maja Ognjenović (#10 coordonatoare SRB)
Cea mai bună marcatoare: Tijana Bošković (#18 opusă SRB), 29p!, 37%. Totuși, Bošković le-a lăsat adversarelor 17p! Adică 10 atacuri ratate, 4 blocate și 3 servicii ratate.