# **CE Sub-17 (F) Meciul pentru locul 5 | **S-AU RĂZBUNAT PE POLONEZE *…

# **CE Sub-17 (F) Meciul pentru locul 5 | **S-AU RĂZBUNAT PE POLONEZE * O IMPRESIONATĂ PERFORMANȚĂ EUROPEANĂ * RUSIA CAMPIOANĂ

**(F) România – Polonia 3 – 2 (21-25, 25-20, 25-21, 22-25, 15-10)**

1h55 le-a trebuit fetelor noastre să se răzbune pe înfrângerea de 0–3 în fața POL de acum 4 zile (5 oct). Meciul a fost echilibrat, cu seturi cu diferențe mici de scor. Deși RO a început bine, curând polonezele au preluat conducerea pe fondul unui atac românesc blegit. Am făcut doar 5 pct și vreo 12 ne-au dat polonezele din greșeli neforțate. Înviorarea în atac ne-a adus următoarele 2 seturi. În setul 3 am asistat la o frumoasă serie de 8p alor noastre. În setul 4, și polonezele au făcut o serie de 8p, care a înclinat balanța în favoarea lor.

Setul 5 a semănat cu cel din ajun. De la 3-4 am ajuns la 8-4 și la 11-5.

Coordonatoarea **Iarina Axinte** nu a putut juca azi din cauza accidentării de ieri, dar înlocuitoarea **Maria Nemeș** și-a făcut treaba destul de bine.

*Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac*: **Patrycja Łagida** ( #12 opusă POL), 21p, eficiență a atacului 51%
*Cea mai bună de la RO*: **Tara Cristea **( #5 centrală), 11p, 55%

Victoria de azi ne-a adus **locul 5 în Europa**, adică o egalare a performanței uimitoare de acum 2 ani, care a fost tot sub bagheta marelui antrenor **Macariena**. Iar acum 3 ani s-a ocupat de lotul Sub-17 **Istvan Bokor**, când **Ghiulangiul**le-a trimis pe fete în cantonament în satul lui** Limbosu,** care le-a cazat la un hotel la al cărui parter era mare bețivăneală locală…

Din nefericire, acest loc 5 nu mai asigură calificarea la CM Sub-18, cum tot debitează la prostii **Contabilul Constantinescu** 😊, pentru că nu se mai organizează în 2021, ci în 2023 (vezi ***FOTO*** de pe situl FIVB). Și calificarea la FOTE 2022 este improbabilă, contrar celor debitate de niște tolomaci de fezbuc, pe care-i umpleți de liche-șliche, pentru că va veni în același an o nouă generație Sub-17 și un nou Campionat European și ar fi un conflict de logică.
# **FELICITĂRI FETELOR DIN ECHIPA ROMÂNIEI Sub-17!**

—–

**FINALA**

**(F) Turcia – RUSIA 1 – 3 (25-20, 16-25, 12-25, 23-25)**

Rusia obține al 4lea titlu european la rând, iar **Arina Fedorovțeva** ( #10 extremă RUS) a marcat 26p (54%) și a devenit și cea mai bună marcatoare a campionatului cu 115p și o medie impresionantă de 5,75 pct/set!