# **CE Sub-17 (F) Runda grupelor |** ***BLESTEMUL LUI AVRĂMUȚ*** * **MACARIENA,** #STAIACASĂ! **(F)…

**(F) Polonia – România 3 – 0 (25-23, 25-19, 25-17)**

Dacă eu vă spuneam că la Blaj există un ***Blestem al lui Avrămuț Iancu*** contra celor care sprijină mârlăneala anti-românească a lui Limbosu chiar în centru românismului ardelean… După ce l-a lovit și recent pe însuși Limbosu, acesta pierzându-și influența în Consiliul Director al FRV, uite că nici opusa **Ștefania** **Cheluță**, cea aburită să meargă la Blaj, n-a scăpat. Oamenii de volei încep să se mire ce caută ea la echipa națională Sub-16. Abia a reușit o medie de 3 pct/set, când era normal să facă cel puțin 4. Nu putem decât să ne gândim că e pila lui **Limbosu**, care l-a rugat pe **Ghiulangiu** să-i bage jucătoarea la lot, ca să arate că la Blaj se muncește. Așa le-a băgat la un moment dat **Ghiulangiul** la naționala de senioare și pe două împiedicate de la Agroland, doar ca să-i închidă gura/ciocul **Cocoșelului Horică**.

Cum **Cheluță **nu se compară nici pe departe cu **Căruțașu** (cea de acum 2 ani), contribuția ei la scor a fost slabă și azi. Probabil că **Macariena** o ține în teren tot la rugămințile frățești ale prietenului lui bun, **Limbosu**.

biciclop.eu

În setul 1, RO s-a descurcat bine până la 17-21 (ordinea de pe foaie), când polonezele au făcut o serie de 4 pct și apoi au controlat finalul. În setul 2, echilibrul s-a rupt de la început după altă serie de 4 pct poloneze. De fapt, ale noastre au încasat foarte ușor astfel de serii de 4-5-6 pct. Nu știm de ce a fost preferată la atac extrema **Teodora Iancu**, care a ratat într-o veselie. Setul 3 a fost și el marcat de o serie de 6 pct poloneze, care n-a mai putut fi reparată, deși abia acum s-a trezit și **Cheluță**. Ea s-a trezit și celelalte au adormit și am făcut din nou un scor rușinos, sub *onorabilul 60*.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac*: **Patrycja Łagida** ( #12 opusă POL), 13p, 56%
*Cea mai bună de la RO: fără merite.
Cea mai bună marcatoare:* **Karolina Staniszewska** ( #3 extremă POL) 14p, 36%

RO a pierdut calificarea în primele 4, dar acum se pune problema dacă măcar mai prindem locurile 5-8. Ehehei, unde erau visele de campionat mondial de acum 2 ani? ☹ Încă o dată se vădește că nu antrenorul **Macariena **a calificat atunci echipa, ci echipa s-a calificat singură. Am verificat și statistica cumulată pentru coordonatoarea **Iarina Axinte**. Nu stă rău, nu la ea e problema, ci la antrenor.

Pentru comicul **Kapelovies, **care crede ferm, fiind și el un foarte mare antrenor, că „apărarea câștigă meciul”… iaca recepția celor 2 echipe a fost statistic identică. Totuși diferența de scor a fost mare. Deci meciul se câștigă cu punctele făcute. Rezultatul unui meci e scorul punctelor marcate, nu cel al recepțiilor bune.

Mâine e ultimul meci al RO din faza grupelor, contra RUS, ora 21. Oare și ultimul din campanie, fetelor?