CE Sub-17 F, ziua 5 :: Pierdem și la ultima clasată! * Ce face…

CE Sub-17 F, ziua 5 :: Pierdem și la ultima clasată! * Ce face Denisa? * CALIFICARE la jocurile pentru locurile 5–8!

Ucraina – România 3 – 2 (22-25, 25-20, 14-25, 25-23, 15-12)

Ucraina ocupa ultimul loc și era cu bagajele gata făcute. Și nici așa n-am putut învinge! Am avut setul 4 în mînă (22-23), dar ucrainencele au făcut 3 puncte la rînd! Am avut setul 5 la mînă (11-12), dar ucrainencele au făcut 4 puncte la rînd!

În această fază RO a arătat un joc fără cea mai mică idee tactică, cu excepția „Căruțașu atacă“. Într-o echipă normală, existînd 5 jucătoare de atac, am putea presupune că pasele se duc către ele proporțional, cam 20% la fiecare. În funcție de ideile tactice, de post și de forma jucătoarelor, se poate sări de 30% pentru o jucătoare (probabil opusa). Azi Zakoć a jucat pe Cleger 36% din pase. Macarie a jucat pe Căruțașu 53%!!! Mare antrenor, mare tactician!
Am aflat asta întrebîndu-mă ce face centrala Denisa Ionescu de trage mîța de coadă așa de rău. Cînd colo, fata a primit în 4 meciuri doar 19 pase de atac! Din care a punctat de 10 ori, adică o excelentă eficiență medie de 52% în 4 meciuri. De ce nu a fost jucată, Macarie? O persecuți? Știai că fata asta, la nici 16 ani, a jucat tot campionatul Div A2 titulară într-o echipă (FC Argeș) care nu a pierdut niciun meci?? Asta o face cea mai „experimentată“ jucătoare din lot. Și tu îi dai 1-2 pase pe set?

Cea mai bună jucătoare: Alexia Căruțașu (opusă RO), 32 pct, 40% eficiență.
Cei mai mulți ași: Florina Murariu (extremă RO), 6.
Cele mai multe puncte din blocaj: Francesca Alupei (centrală RO), 5.

Celelalte rezultate ale grupei II
Italia – Germania 3 – 0
Turcia – Olanda 3 – 1

Meciul Turcia – Olanda era cu miză mare pentru ambele echipe. Turcia avea nevoie de victorie la orice scor, iar Olanda de doar 2 seturi, deci se puteau înțelege cele 2 echipe, dar Turcia a jucat corect. Cîștigînd cu 3–1, a prins locul 2 în grupă și va juca pentru medalie, dar ne-a tras și pe noi în sus, de putem juca acum pentru locul 5!
Deja avem cel puțin locul 8 asigurat, deci e mai bine decît anul trecut la categoria Sub-17! Nu-mi amintesc clar, chiar așa de rău a fost anul trecut?? 😀