CE2017F :: ziua 8, sferturi (2), rezultate * Campioana en-titre iese din competiție *…

CE2017F :: ziua 8, sferturi (2), rezultate * Campioana en-titre iese din competiție * Obsesia lui Costinel

Azerbaidjan – Germania 3 – 0 (25-20, 25-18, 25-21)
Rusia – Turcia 0 – 3 (25-27, 18-25, 20-25)

Toate meciurile din sferturi s-au terminat în cîte 3 seturi. Doar perdanta Rusia a trecut de onorabilul 60, dar campioana en-titre părăsește competiția prematur.
Turcia a prins semifinalele și în 2015, dar între timp s-a cam dezumflat. Vrăjitorul Guidetti a pus-o înapoi pe șine după o reconstrucție de doar 5 luni. Echipa joacă din ce în ce mai bine, iar Meryem Boz ( #21 opus, 1m94 29a) nu este voleibalistă, ci rachetă. De vreo 9 ani dă tîrcoale naționalei și abia acum a ajuns pe culmi. Și cînd te gîndești că vine de la o echipă retrogradată (Seramiksan Spor)… 23 de puncte a făcut azi în 3 seturi la o eficiență a atacului de 43%.

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Iar Rusia n-a jucat nici pe departe așa de prost precum comenta Stan. Echilibrul partidei s-a rupt la capitolul servicii, scor 3–10 la ași. Însă ieșirea din competiția în această fază e un rezultat foarte greu de digerat.

A mai rămas o singură jucătoare din campionatul românesc în competiția europeană. După faza sferturilor, liberoul german Lenka Dürr, se îndreaptă spre Tîrgoviște, iar belorusa Tațiana Markevici se duce la București.
Nicole Koolhaas (Olanda/ CSM București) continuă cursa.