CE2017F ziua 9, semifinale, rezultate * Dinamo, victorie Olanda – Azerbaidjan 3 – 2…

CE2017F ziua 9, semifinale, rezultate * Dinamo, victorie

Olanda – Azerbaidjan 3 – 2 (20-25, 25-19, 25-19, 25-27, 15-12)

Olanda a evervat foarte tare. În setul 4 conduceau lejer spre final, dar s-au lăsat ajunse din urmă de o echipă azeră puternic încurajată de public (este pentru prima dată vara asta, în toate competițiile internaționale feminine, cînd am auzit huiduieli). Apoi au ratat și 2 mingi de meci ca niște…..
Setul 5 a făcut dreptate și Olanda este în finală. Ar fi fost destul de ciudat să ajungă Azerbaidjan în finala CE.
Probabil Olanda va fi în mare dificultate venind după acest meci epuizant de 5 seturi.

Serbia – Turcia 3 – 0 (25-17, 25-12, 25-21)

Turcia a jucat numai un set. În primele 2 seturi nu a contat. În setul 2, diferența de scor a ajuns la un constant 12, iar la urmă s-a făcut chiar 13. Pînă la finalul meciului Turcia abia a adunat 50 pct. Preziceau unii 3–0 pentru Serbia, dar nu cred că ne așteptam la așa o bătaie.

du 1 oct
1500 Azerbaidjan – Turcia (meciul pentru bronz, Telekom Sport 1)
1800 Olanda – Serbia (finala, FĂRĂ VIDEO în direct! Telekom Sport 3 transmite înregistrarea de la 2130, dar căutăm surse pe Internet.)

Aș fi vrut să scriu că va fi o finală echilibrată, dar nu pare așa. Cred că Serbia va cîștiga ușor.
—–
Cupa Balcanică F
Dinamo – OK Kula-Gradačac (BIH) 3 – 0 (25-23, 25-17, 25-21)

Dinamo mai are șanse foarte firave (și doar aritmetic) să cîștige CB și astfel să se califice în Cupa Confruntării.