CM Sub-18 2021 (F) Grupa C ziua 4/5 | Macariena a progresat mult * Iarina Axinte cea mai bună coordonatoare! * Arbitru prost

România – Thailanda 3 – 2 (25-15, 23-25, 22-25, 25-19, 15-10)

În primul set, echilibrul s-a rupt pe la jumătate, moment din care ale noastre și-au mărit avantajul pas cu pas. În setul 2, la 21-21, hoțul de arbitru mexican ne-a furat un punct când opusa thailandeză a atins fileul înainte ca mingea să pice în terenul nostru.
În setul 3 a fost iar echilibru, dar la final a fost un dezastru. La 22-20 pentru noi, thailandezele au făcut 5p la rând, bă Macariena! În setul 4 ne-am desprins la 3-4 pct de pe la începutul setului și am reușit să menținem diferența. Macariena, notează pe maculator: și punctele de dinainte de 20 contează foarte mult.
În setul 5, la 10-9, arbitrul fură pentru noi, iar noi, de la 11-10 mai facem 4 pct la rând, pentru a ne asigura locul 2 în grupă. Poate că arbitrul n-a fost hoț, ci doar prost.

Dacă acum 2 ani, la CM 2019 Egipt, Macariena lua bătaie de la THA cu 1–3, acum se vede treaba că a fost atent la lecțiile de pe Zoom ale lui Spirulină Universitalu și a memorat că și atacantele centrale contează în joc. A progresat mult flăcăul. Se vede școala de volei românească „foarte bună”, Spirulină!

Cele mai bune jucătoare: Teodora Iancu (#15 extremă RO), 17p, eficiența atacului 19%(real) și Iarina Axinte (#9 coordonatoare RO)
Cea mai bună de la THA și cea mai bună marcatoare: Ampha Sonsurat (#8 extremă), 22p, 11%(real). Sau poate se ortografiază „S-o-nsurat”? Sau, mai corect: „S-o măritat”?
Cel mai eficient atac: Andra Badiu Savu (#11 centrală RO), 15p, 68%(real)
Cea mai bună recepție: Alexandra Ion (#18 libero RO)

Trebuie să remarcăm că, potrivit statisticilor cumulate, Iarina Axinte este, după 4 zile, cea mai bună coordonatoare de la acest CM. Cu atât mai tristă este apartenența sa la Blabla Blaj unde va avea toate „șansele” să se piardă, cum a pățit Alupei.

(sursa FIVB)

Și liberoul Alexandra Ion e printre cele mai bune jucătoare în ceea ce privește recepția din serviciu și din atac.

În etapa 5 stăm iar (ca și SUA), dar avem locul 2 asigurat. Asta nu ne dă deocamdată nicio indicație despre echipa contra căreia am putea juca în 8imi. Proștii lui Moș Ary Șontorogu de la FIVB, n-au explicat clar cum organizează optimile, dacă e cu împerechere încrucișată sau dacă e cu tragere la sorți. Știm doar că ne amestecăm cu grupa D (RUS, ARG, BRA, SVK, BUL). Deocamdată nici locurile din grupa D nu-s clarificate.

8imile sunt programate pe 26 sep (data MEX)