# **CM SUB-18 Grupa C |** MECI ISTORIC * THAILANDA I-A STAT ÎN GÎT…

# **CM SUB-18 Grupa C |** MECI ISTORIC * THAILANDA I-A STAT ÎN GÎT LUI **MACARIENA**

**(F) Thailanda – România 3 – 1 (27-25, 22-25, 25-17, 25-17)**

Mai mulți dintre noi așteptau cu mare interes această întîlnire istorică dintre România și Thailanda. A fost o premieră. Însă ghinionul egiptean ne-a împiedicat să vedem meciul (avem toate meciurile programate la aceleași ore cu meciurile Egiptului). Și deși meciul lor contra Chinei s-a terminat repede (China a bătut cu 3–0 scurt), în loc să transmită setul 4 al meciului nostru, s-au apucat 3 proști să tolocănească pe limba lor comentînd de nu se mai termina.

Meciul în sine a avut un rezultat trist. Nu numai că am mîncat bătaie, dar ultimele 2 seturi mai că n-am existat. Să faci contra unei echipe fără talie 17 pct pe set… e rușinos. Dacă la blocaj ne-am mai descurcat, la celelalte capitole THA ne-a dominat. Desigur, ele nu s-au antrenat la Toplița! Dar meciul a fost pierdut, în primul rînd, pe greșelile neforțate: 29-47!

Cineva, niște părinți poate, ar trebui să discute cu fetele și să le facă să priceapă că participă la un Campionat Mondial, un eveniment nu numai uriaș, dar posibil să nu mai pupe altă dată așa ocazie. Acum e momentul să dea din ele tot ce au mai bun. Nu să facă 12 greșeli neforțate pe set! Deșteptarea!

*Cea mai bună marcatoare*: [**Wiranyupa Inchan**](http://u18.girls.2019.volleyball.fivb.com/en/teams/tha-thailand/players/wiranyupa-inchan?id=76363) ( #2 opusă THA, 1m82), 17 pct, 33%.

De la RO: **Alexia Căruțașu** ( #14 opusă), 16 pct, 31,5%.

Centrala **Francesca Alupei** a avut eficiență 61,5%, dar a fost prea puțin jucată de coordonatoare.

După fleașca de azi, RO ocupă locul 3 în grupă și a scăpat de locul 5. Posibil și de locul 4.

Tot în grupa C:

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

**(F) Rusia – Belarus 3 – 0**

Argentina a stat.

Mîine, duminică, România stă. Și Egiptul!

4 thoughts on “# **CM SUB-18 Grupa C |** MECI ISTORIC * THAILANDA I-A STAT ÎN GÎT…

1. La acest meci a iesit la iveală greșeală facuta la selecție.
    Nu poti să joci la un CM cu o fată experimentată pe postul de coordonator
    Cine spune că poate să facă o ridicatoare intr-o luna, este cel mai mare antr.de pe glob.

2. D-nule Adin Cojocaru va rog sa ne spuneți care au fost cauzele înfrângerii din acest meci.Noi suporteri si părinți suntem amarati din cauza înfrângerii .