Cristina Zanfir (antrenoare FC Argeș), după meciul FC Argeș – CSM Tg Mș 0–3,…

Cristina Zanfir (antrenoare FC Argeș), după meciul FC Argeș – CSM Tg Mș 0–3, exclusiv pentru Volei România:

Meciul a început foarte bine. Fetele au respectat în mare parte ce am lucrat săptămîna asta. Ținînd cont că adversarele au un blocaj mare și eu neavînd ridicătoarea, ca să pot să joc mai rapid, știam clar că [adversarele] o să aibă tot timpul două la bloc. Și am mizat să începem meciul pe mingi plasate, să putem să destabilizăm apărarea, și pe blockout. Ceea ce în primul set am și reușit să facem și asta pentru că a funcționat preluarea. Pînă la 19-19, 20-20, am făcut un joc perfect, în condițiile în care jucam, adică cu ridicătoarea cea mică, Ștefania Șuțan (de 17 ani) (Stefania Cristiana), pentru care a fost primul meci oficial ca titulară, și care, la final de set, s-a destabilizat un pic și n-a mai respectat indicațiile.
[Nota SR: Coordonatoarea titulară, brazilianca Giovana Bete, este accidentată.]
Setul 2… ținînd cont că majoritatea sînt junioare, mi s-a părut că au picat psihic. Au respectat anumite lucruri în primul set, dar nu și în setul 2. N-am mai putut să jucăm din cauza preluării din serviciu. Cînd îți face echipa adversă la început de set 5-6 pct numai din greșeli de preluare, e greu să-ți mai revii. Cu obsesia scorului, [jucătoarele mele] n-au mai făcut nimic din ce am stabilit tactic. Am intrat în vrie generală.
Setul 3 a fost cam la același nivel.
Ca dezamăgire a mea, servicul nostru a fost cam moale. Cînd joci cu o echipă cum e Mureșul, care are variante de atac și pe centru și pe extreme, e mai greu cu o preluare perfectă să-ți mai faci partea de blocaj, de apărare. Adversarele au mai avut și avantajul schimbărilor. Au 14 jucătoare, din care 10 sînt la același nivel.

[De la CSM Tg Mș e mai greu de obținut comentarii, că ai lui Magdaș sînt mult prea importanți în univers. Odată ce-am ajuns în Consiliul Slujitor, nu ne mai ajunge nimeni cu prăjina la nas.]