CUM SE FACE CLASAMENTUL ÎN VOLEI (ep 1) Dacă văzui că ciumegii de la…

CUM SE FACE CLASAMENTUL ÎN VOLEI (ep 1)

Dacă văzui că ciumegii de la Dolce Sport habar n-au cum se face clasamentul la Campionatul European, mă frămîntai și cujătai c-ar fi bine să-i lămuresc.
În același timp, și pe cei care sînt spectatori mai începători.

***
A. Sistemul „Punctele contează”
Criteriile, în ordinea priorității:

1. Punctele (de clasament)
Trebuie să le numim „puncte de clasament” pentru a nu fi confundate cu „punctele de joc”. Punctele de clasament se acordă astfel:
– 3 pct pentru victorie cu 3-0 sau cu 3-1
– 2 pct pentru victorie cu 3-2
– 1 pct pentru înfrîngere cu 2-3
Practic, la un scor de 3-2 cele 2 echipe împart cele 3 puncte.
Dacă 2 echipe au punctaj egal, se trece la următorul criteriu.

biciclop.eu

2. Raportul seturilor (greșit numit de plebe „setaveraj”!)
Evident, e raportul aritmetic dintre seturile cîștigate și seturile pierdute. Se lucrează cu primele 3 zecimale. Dacă o echipă a cîștigat 31 seturi și a pierdut 6 (SUA, la Cupa Mondială 2015), raportul seturilor este 31/6 = 5,167.
Dacă 2 echipe au raportul seturilor egal, se trece la următorul criteriu.

3. Raportul punctelor (de joc) (greșit numit de plebe „punctaveraj”!)
Este raportul aritmetic dintre punctele de joc cîștigate și cele pierdute. Se lucrează cu primele 3 zecimale. Dacă o echipă a cîștigat 899 puncte și a pierdut 746 (SUA, la Cupa Mondială 2015), raportul punctelor de joc este 899/746 = 1,205.
Dacă 2 echipe au raportul punctelor de joc egal, se trece la următorul criteriu.

4. Rezultatele confruntărilor directe ale celor 2 echipe.
Dacă avem de a face cu un turneu/ o grupă în care fiecare joacă cu fiecare, evident una dintre cele 2 echipe a învins-o pe cealaltă.
Dacă e cu tur și retur, lucrurile se complică. Se reaplică criteriile în ordinea de mai sus, dar raportate doar la rezultatele directe. Însă este improbabil să se ajungă la criteriul 4.

Acest sistem bonifică echipele care luptă să reușească măcar 2 seturi și le penalizează pe cele care nu obțin victorii clare.
De-a lungul timpului s-a mai pus raportul punctelor înaintea raportului seturilor.

IMPORTANT: Sistemul „Punctele contează” a fost practicat stagiunea trecută de FRV și va fi la fel și în stagiunea 2015-6.