# **CUPELE EUROPENE 16imi retur |** REZULTATE (1) * CSM LUGOJ FACE ISTORIE (LOCALĂ)…

# **CUPELE EUROPENE 16imi retur |** REZULTATE (1) * CSM LUGOJ FACE ISTORIE (LOCALĂ) * **NEŠIĆ**, **SAVU** ȘI **BORIGA** POARTĂ GHINION CSM-ULUI TÎRGOVIȘTE * **TRICĂ** STRICĂ

**Cupa CEV**

**(F) Fatum Nyíregyháza – CSM Tîrgoviște 3 – 2 (14-25, 25-18, 25-14, 18-25, 16-14)
**Spectatori: 500

CSMT avea de reparat înfrîngerea de acasă și a început în forță, cu opusa?/extrema? **Buterez** ieșită în evidență. Dar în setul 2 au lovit gazdele, destul de tare. Trădătoarea **Varga** a făcut 8 pct (!), dar **Nešić **a jucat ca un antrenor începător după schema „toate mingile la **Hererra**“. Iar **Trică** și **Buterez** au făcut 0 pct, bravos! Cum vine asta, **Rodica**, să faci 0 pct într-un set? Sau, mai bine zis, -2 pct.

Setul 3 a fost și mai grav pentru CSMT. **Herrera** a început să dea rateuri. A făcut 4 pct din atac și a pierdut 6. În mod ciudat, setul 4 a venit să completeze schema simetrică a scorului. A fost rîndul CSMT să profite de greșelile gazdelor.

Setul 5 a fost cu ghinion pentru CSMT. Și intens, aproape fără greșeli neforțate din partea ambelor echipe. Și ajunge CSMT la 11-14… Și încasează 5 pct la rînd, ca țiganul la mal!

*Cea mai bună jucătoare:* **Olena Lîmareva** ( #12 extremă Fatum), 17 pct, 44%.
*Cea mai bună de la CSMT și cea mai bună marcatoare a partidei:* **Yusleyni Herrera** ( #1 opusă deghizată în extremă), 27 pct, 41%
*Cel mai eficient atac:* **Molly Lohman** (13 centrală Fatum), 14 pct, 67%
*Cea mai slabă jucătoare:* **Alexandra Trică** ( #10 extremă CSMT)

Într-un univers paralel din dimensiunea a 5a, **Boriga **paralelul i-o fi spus lui **Nešić**, care e și mai paralel, „Mircea, fă-te că lucrezi! Că nu ne interesează să pierdem bani pe prosteala asta de cupe ieuropene. Mai bine le găsim altă întrebuințare.“. Ăla s-a lăsat dus de val și s-a pomenit că era să cîștige. Și atunci a permis gazdelor să facă 5 pct la rînd! În universul nostru, însă, uite că purtarea mîrlănească a lui alde **Nešić**, **Savu**, **Boriga** sau **Calotă** (toți niște blocăcioși de fezbuc 😀 ) aduce ghinion.

În tur: 3–2. Punctaj cumulat: 4–2. **Fatum Nyíregyháza se califică în 8imi.**

**(M) Arcada Galați – Savo Volley Kuopio 3 – 0 (25-20, 25-15, 25-18)
**Spectatori: 1000 (serios?)

Victoria gălățenilor vine după o logică simplă, dacă ne gîndim la valoarea slabă a adversarilor arătată și în meciul tur. Dar oaspeții au început viguros, conducînd 2/3 din primul set la 3-4 puncte distanță. Spre finalul setului gălățenii au reglat situația și nu a mai fost moment al scorului în care să mai conducă finlandezii.

*Cel mai bun jucător, cel mai bun marcator și cel mai eficient atac:* **Niels Klapwijk** ( #13 opus Arcada), 12 pct, 46%, a jucat 2 seturi.
*Cea mai bună recepție:* **Arnel Cabrera** ( #10 libero Arcada)

În tur: 3–0. Punctaj cumulat: 6–0. **Arcada Galați se califică în 8imi**, unde va întîlni pe cîștigătoarea duelului Galatasaray – Dukla Luberec. Nu e greșeală de tipar, clubul Dukla are ambele echipe, M+F, angrenate în cupele europene.
Date: 28-30 ian (în deplasare) și 11-13 feb (acasă).

**Cupa Confruntării**

**(F) Dukla Liberec – CSM Lugoj 3 – 2 (26-28, 25-19, 25-22, 17-25, 15-12) **Spectatori: 248

CSML a început energic, avînd parte de încă un set palpitant în acest duel european. Avea să fie un meci cu multe greșeli și cu o recepție a ambelor echipe foarte slabă. Evoluția scorului la seturi a fost la fel ca la meciul Fatum – CSMT, dar cu diferențe mai mici în fiecare set. Și cu marea diferență că CSML era deja calificată după 2–2. De aceea, în setul 5, „generosul“ **Šegrt** le-a trimis pe rezerve în teren. Chiar așa, CSML s-a descurcat binișor. L-am pus pe **Šegrt **între ghilimele, pentru că, după ce a fost „generos“ la Blaj cu **ZaDarko Arena**, acum, lăsîndu-le iar pe gazde să cîștige meciul, a ciobit din punctajul RO din ierarhia CEV (cluburi). Ei, acu bine că a adus punctaj din calificare,

*Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare:* **Eva Svobodova** ( #12 extremă Dukla), 28 pct, 38%.
*Cea mai bună de la CSML și cel mai eficient atac al partidei*: **Andreea Petra** ( #1 centrală), 17 pct, 50%

În tur: 0–3. Punctaj cumulat: 4–2. **CSM Lugoj **trece cu bine de debutul în 16imile Cupei Confruntării și **se califică în 8imi**, unde va întîlni pe THY Istanbul, echipa companiei Turkish Airlines, cea care a bătut pe Dinamo în Cupa Balcanică și așa s-a calificat în Cupa Confruntării. Antrenor: cunoscutul **Marcello Abbondanza**.
Date: 21-23 ian (acasă) și 4-6 feb (în deplasare).

**Liga Campionilor R4E3**

**(F) Nantes VB – A Carrara Imoco Conegliano 0 – 3 (22-25, 18-25, 22-25)
**Spectatori: 2485!

*Cea mai bună marcatoare:* **Chiaka Ogbogu** ( #11 extremă Conegliano), 14 pct, 67%
*Cel mai eficient atac:* **Robin de Kruijf** ( #5 centrală Conegliano), 13 pct, 77%