# **CUPELE EUROPENE 2020 (M) 16imi tur |** REZULTATE (2) * OPUȘII FALȘI ;)…

# **CUPELE EUROPENE 2020 (M) 16imi tur |** REZULTATE (2) * OPUȘII FALȘI 😉

**(CConf M) Dinamo – Arkas Izmir 0 – 3 (21-25, 18-25, 16-25)
**Spectatori: 225?

Echipa turcească e prea tare pentru Dinamo, care n-a reușit nici *onorabilul 60*. Opusul **Muñoz **a făcut 6 pct în 2 seturi și a fost înlocuit de **Ionescu**, care a făcut 6 pct într-un set. Dinamo nu a condus niciodată în primele 2 seturi, dar a condus în cel pierdut cel mai rău. De la 12-12 în setul 3, Arkas a preluat iar conducerea.

*Cel mai bun jucător:* **Mustafa Koç** ( #10 central Izmir), 12 pct, eficiență 78%
*Cel mai bun de la Dinamo:* **Božidar Čuk** ( #9 extremă)
*Cel mai bun marcator și cel mai eficient atac*: **Adis Lagumdzija** ( #12 opus Izmir), 17 pct, 70%
*Cel mai slab jucător:* **Raul Muñoz **( #10 opus Dinamo)

Returul: 19 dec.

**(CConf M) Savo Volley Kuopio – Arcada Galați 0 – 3 (19-25, 23-25, 22-25)
**Spectatori: 742

Un meci destul de lejer pentru Arcada. În setul 2, finlandezii s-au bucurat că sînt la cîrma jocului, dar de la 23-21, Arcada a făcut 4 pct pe serviciul lui **Bala**. Cam la fel a fost și setul 3, gazdele pierzînd de la 22-21. Și finlandezii au avut un atacant opus de toată jena, care a făcut 3 pct în tot meciul. Blocajul lor a fost slab. Extrema gălățeană **Terzić** a făcut un joc slab.

*Cel mai bun jucător, cel mai bun marcator și cel mai eficient atac:* **Miro Määttänen** ( #6 extremă Kuopio), 19 pct, 64%.
*Cel mai bun de la Arcada:* **Julian Bissette** ( #6 central)
*Cel mai slab jucător:* **Olli-Pekka Ojansivu** ( #14 opus Kuopio)

Returul: 17 dec.

**(CCEV M) Gentofte Volley – VM Zalău 3 – 2 (25-14, 25-22, 17-25, 23-25, 15-12)
**Spectatori: 180 pe imagine, 250 pe foaia statistică 🙂

Într-o sală de cca 500 locuri, gazdele au început în forță, au condus tot setul și l-au cîștigat. Apoi au lăsat-o mai moale, a condus Zalău, dar gazdele și-au adjudecat sfîrșitul de set.

Apoi a fost invers: Zalăul a condus lejer și a cîștigat setul 3, apoi s-a lăsat mai moale și, după ce danezii au condus tot setul 4, ai noștri l-au cîștigat.

În setul 5, zălăuanii au fost conduși cu 3-4 pct, s-au străduit să țină aproape, dar nu le-a prea ieșit. Rezultatul final e, totuși, încurajator pentru meciul retur.

*Cel mai bun jucător și cel mai eficient atac:* **Nicolai Hovmann Overgaard** ( #6 central Gentofte), 12 pct, 53%
*Cel mai bun de la Zalău și cea mai bună recepție:* **Rogerio Lintz Leite** ( #17 extremă), 21 pct, 50%.
*Cel mai bun marcator:* **Tobias Hougs Kjær** ( #10 extremă Gentofte), 22 pct, 45%
*Cel mai slab jucător:* **Șerban Pașcan** ( #11 extremă Zalău)

Returul: 18 dec

Cei care ați ratat meciurile, n-aveți decît să verificați în timpul partidelor postarea cu surse video. 😉 Dacă și reacționați la ea, poate primiți și notificări.