# **LEAg GRUPA B, Etapa 4/6 |** ACIOBĂNIȚEI ÎNFLĂCĂRAT DE AMOR **(M) România –…

# **LEAg GRUPA B, Etapa 4/6 |** ACIOBĂNIȚEI ÎNFLĂCĂRAT DE AMOR

**(M) România – Azerbaidjan 3 – 1 (25-20, 23-25, 25-21, 27-25)**

Spectatori: 150 (nicidecum 250, cum scrie la CEV)

Dacă meciul fetelor a fost mai ușor decât ne așteptam, cel al băieților a fost mai greu decît ne așteptam. Adică am bătut Danemarca cu 3 – 0, dar Azerbaidjan ne-a luat un set?

În primul set, RO a căpătat încă de la început un avantaj de 4-6 puncte pe care a oscilat pînă la terminarea setului. Scorul putea fi mai sever, dar băieții noștri au făcut multe greșeli neforțate.

Tot multe au făcut și în setul 2 și, pe fondul unui echilibru în celelalte aspecte, AZE a condus pînă am egalat la 20-20. Setul s-a încheiat cu 3 pct la rînd făcute de AZE.

Numărul de greșeli neforțate ale RO a rămas mare și în setul 3, dar și azerii au greșit și au avut un atac mai slab.

În setul 4, azerii au condus lejer, chiar cu 7 pct diferență, dar pe măsură ce se apropia finalul de set, RO s-a tot apropiat. La 23-24, AZE a ratat mingea de set și alta n-a mai căpătat.

*Cel mai bun jucător și cel mai eficient atac*: **Robert Aciobăniței** ( #9 extremă RO), înflăcărat de gîndul că marele lui amor, Giuvaerul Ghiulangiului și nepoata ambasadoresei, îl urmărea din tribună galeș. Eficiență 75%. Ce face iubirea din voleibaliști!
*Cel mai bun marcator*: **Laurențiu Lică** ( #11 opus RO), 16 pct, 45%.
*Cele mai multe blocaje punctate*: **Răzvan Razvan Mihalcea ( #5 central RO), 7.
*Cea mai bună recepție*: Marian Bala ( #12 extremă RO).

Din nou, numărul de spectatori a fost fals, iar echipamentul de prost gust talciocar.

**Ghiulică** și **Cotoroanță** (presupunem!) au stat toată noaptea la hotel păzind ca cele două tabere, băieții și fetele, să nu se intersecteze, să rămînă fiecare în camerele lor, ca să nu crească necontrolat populația de mici voleibaliști 😀 Dar nu vine ea deplasarea comună în Georgia?!

**Georgia – Danemarca 0 – 3 (10-25, 22-25, 9-25)**

Cel mai bun marcator: **Rasmus Nielsen** (extremă DNK), 11 pct, 82%.

După această etapă, AZE și GEO au ieșit aritmetic din cursa pentru locul 1.

1 thought on “# **LEAg GRUPA B, Etapa 4/6 |** ACIOBĂNIȚEI ÎNFLĂCĂRAT DE AMOR **(M) România –…