DIVA (F) T3 (3) | NATI, LOCOMOTIVA RAPIDULUI * 8 AȘI LA MILENKOVIĆ * TV DIN EPOCA DE AUR

magnolia.ro/

Știința Bacău – Rapid București 1 – 3 (27-25, 12-25, 19-25, 23-25)

În primul set, Rapidul ar fi pierdut mai rău dacă nu era centrala Nati Silva, care s-a remarcat într-o echipă anemică. După setul 2, negru pentru băcăuance, cu multe greșeli neforțate, Silva se remarcă din nou în setul 3. Setul 4 a fost cel mai spectaculos, deși cu o evoluție a scorului ca la junioare, cu serii de puncte de-o parte și de alta (7-0, 14-5, 14-11, 19-19, 19-23). Finalul a fost cu luptă, Știința a reușit 2 breakpoint-uri, dar n-au fost de ajuns.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Nati Silva Martins (#3 centrală Rapid), 18p, 43%
Cea mai bună de la Știința: Carmen Dițu (#7 centrală), 8p, 44%, care ne răspunde indirect că vrea să joace volei, dar pe fondul jocului slab al echipei, încă nu suntem convinși.
Cea mai bună marcatoare: Nataša Čikiriz (#18 opusă Știința), 24p, 46%
Cea mai slabă jucătoare: Kinga Kasprzak (#14 extremă Știința)

FC Argeș – Blabla Blaj NEREGULAMENTAR 0 – 3 (17-25, 17-25, 19-25)

klap.ro

Meciul neregulamentar s-a disputat cu o zi în avans, iar blăjencele refăcute după ce s-au infectat în propria lor sală de liceu, n-au avut nicio problemă cu readaptarea, mai ales în fața unei echipe care a început cu un set catastrofal (3p din atac, eficiență medie a atacului: 10%, ha??) și n-a opus ceva rezistență decât în ultimul set. Ar fi fost acesta un set mai bun pentru FC Argeș, dacă n-ar fi fost cei 6 ași încasați. Și degeaba joci mai binișor, dacă ai ratat prima jumătate a setului.
Scorul așilor: 4-13.

Cea mai bună jucătoare: Maja Aleksić (#8 centrală Blabla), 12p, 89%
Cea mai bună de la FC Ag: Karmen Brletić (#15 centrală), 4p (ha?), 50%
Cea mai bună marcatoare: Bojana Milenković (#18 extremă Blabla), 17p, 50%
Cel mai eficient atac: Ioana Baciu (#1 opusă Blabla), 11p, 53%
Cei mai mulți ași: Bojana Milenković, 8!
Cea mai bună recepție: Roxana Țucmeanu (#2 libero FC Ag)

De când cu obligativitatea transmiterii video a meciurilor, vedem tot felul de nenorociri, de te crucești cum de-au putut-o zbârci unii chiar așa. La acest meci, televiziunea locală, Argeș TV, nu numai că a transmis la o rezoluție groaznică de 360p (adică mai rău decât Dinamo 480p!), dar a și folosit formatul 4:3 al televizoarelor din Epoca de Aur! 😀 Oare unde sunt granițele prostiei?