# **CUPELE EUROPENE (M) |** AM PIERDUT ȘI ULTIMELE ECHIPE * 2 CLUBURI CARE…

# **CUPELE EUROPENE (M) |** AM PIERDUT ȘI ULTIMELE ECHIPE * 2 CLUBURI CARE URĂSC PUBLICITATEA VIDEO * CEA MAI NEAGRĂ STAGIUNE EUROPEANĂ

**Cupa CEV 8imi retur**

**Arcada Galați – Galatasaray HDI Istanbul 3 – 2 (25-17, 25-15, 18-25, 23-25, 15-8)
**Spectatori: 1600 (nu putem crede așa ceva!)

Arcada a dat impresia că ar vrea cu adevărat să meargă mai departe. A condus 2 seturi autoritar, chiar dacă **Klapwijk** a început mai greu. În setul 3, deși turcii au făcut cam tot atâtea greșeli neforțate, Arcada n-a mai avut atac. În setul 4 turcii au început bine, dar gălățenii au revenit. Diferența au fost doar 2 greșeli neforțate ale gălățenilor, care au resimțit acut lipsa unor arbitri talentați și dedicați precum **Bârsan** sau **Meșca**. ☹ Le-au lipsit și încurajările lui **Ghiulicăcare **este mascota lor dragă.

Odată cu pierderea setului 4, gălățenii erau deja ieșiți din cărți, iar setul 5 a fost de formă, ambele echipe jucând cu rezervele.

*Cel mai bun jucător, cel mai bun marcator și cel mai eficient atac*: **Niels Klapwijk** ( #13 opus Arcada), 27 pct, 65%
*Cel mai slab jucător:* **Kristo Kollo **( #2 extremă Arcada)

În tur: 0–3. **Punctaj cumulat: 2–4. Galatasaray HDI Istanbul avansează în sferturi**, unde va juca contra echipei care a eliminat-o pe Dinamo, Arkas Izmir.

**Cupa Confruntării 8imi retur**

**VM Zalău – VK ČEZ Karlovarsko 1– 3 (20-25, 20-25, 25-19, 23-25)
**Spectatori: 700

Primele 2 seturi, deși au scoruri rezonabile, au fost controlate de cehi. Dar în acel moment, cehii erau deja calificați în sferturi. Și ei au jucat cu rezervele. Zălăuanii s-au mulțumit cu un set câștigat, dar oaspeții au fost mai puternici în setul 4, chiar cu rezervele.

*Cel mai bun jucător*: **Rogerio Lintz Leite** ( #17 extremă Zalău), 15 pct, 50%
*Cel mai bun marcator*: **Gabriel Cherbeleață** ( #5 opus Zalău), 18 pct, 47%
*Cel mai slab jucător*: **Leonardo Dal Bosco** ( #3 extremă Zalău)

În tur: 0–3. **Punctaj cumulat: 0–6.** **VK ČEZ Karlovarsko avansează în sferturi**, unde va întâlni pe Spor Toto Ankara.

E trist că două cluburi românești de vârf au așa o ură față de reclama video și le este atât de greu să facă ce poate face și un școlar: o transmisiune în direct. Două cluburi cu patroni care au învățat din afaceri că e cel mai bine să stea ascunși, pitiți, la fereală, ca să nu știe lumea ce fac ei în bătătura lor.

După aceasta etapă, am pierdut toate echipele românești din cupele europene. Paradoxal, cea care mai luptă pe baricade, Blabla Blaj, era „ieșită din grupe“ încă de la primul meci.
# Aceasta este **CEA MAI PROASTĂ STAGIUNE EUROPEANĂ** a domniei negre a **Ghiulangiului**… **Ghiulangiul **face istorie.