CUPRO (F) 2024 Semifinale | Kocić face spectacol la blocaj * Rapid și Dinamo fac un meci palpitant * Doar 200 de spectatori, Universitale! * FRV face cea mai tâmpită transmisie de pe YouTube din toate timpurile! 😄

Blabla Blaj – CSM Târgoviște 1 – 3 (26-28, 20-25, 25-16, 21-25)
Spectatori: 200?

La un scor aproape de egalitate (92-94), Blabla Blaj a fost mai bună la blocaj și la atac, iar CSMT mai bună la serviciu și la a nu face greșeli neforțate. În setul 1, Blabla a condus și cu 5p (15-10), dar de la 17-13, CSMT a făcut 5p la rând. Blabla a avut 3 mingi de set, iar CSMT 2. În setul 2, după un început slab, Blabla a echilibrat scorul, dar de la 16-17 CSMT s-a desprins încet, dar sigur.
În setul 3 de la 14-15, CSMT a căzut inexplicabil, iar Blabla a făcut un șir incredibil de 9p la rând (23-15). Setul 4 al unui meci frumos s-a terminat cu sprintul CSMT.

Cea mai bună jucătoare, cele mai multe blocaje punctate: Jovana Kocič (#6 centrală Blabla), 13p, 40%, 10 blocaje
Cea mai bună de la CSMT: Jocelyn Urias (#6 centrală), 15p, 44%
Cea mai bună marcatoare: Ariana Pîrv (#19 extremă CSMT), 20p, 38%
Cel mai eficient atac, cea mai bună recepție: Isidora Kockarević (#15 extremă Blabla), 16p, 50%
Cea mai slabă jucătoare, cele mai atacuri cedate: Monika Krăsteva (#7 opusă CSMT), 10 (5+5)

Blăjencele au fost lipsite de aportul galeriei lor proprii. Se vede treaba că Limbosu nu mai are bani nici de închiriat autocare…

Rapid București – Dinamo București 3 – 2 (18-25, 33-31!, 25-20, 20-25, 18-16) (114-117)

Meciul palpitant n-a fost chiar așa din primul set, câștigat prea ușor de Dinamo pe seama greșelilor neforțate ale rapidistelor. În setul 2 a condus mai întâi Dinamo, apoi Rapid (25-15), dar situația s-a egalat la 20-20. De acolo s-a ascuțit lupta. Ambele echipe au avut mingi de set (Rapid 5, Dinamo 4) și abia la 33-31 s-a rupt echilibrul, ceea ce le-a afectat destul de tare pe dinamoviste.
În setul 3 ele au contat mai puțin, dar au revenit în forță în setul 4.
Setul 5 a fost iar unul echilibrat. Dinamo a pierdut prima minge de meci, iar apoi Rapidul a avut 3 mingi de meci. Dinamo a pierdut setul 5 din cauza greșelilor neforțate, dintre care vreo 3 au fost făcute decisiv de extrema Cristina Miron mai spre final. Miron a avut 0% eficiență în setul 5 din 7 atacuri. Măcar 3 dacă reușea, Dinamo era în finală lejer.

Cea mai bună jucătoare, cele mai multe blocaje punctate: Božica Marković (#6 centrală Dinamo), 18p, 59p, 5 blocaje
Cea mai bună de la Rapid: Nasea Dimitrova (#4 centrală). 21p, 48%
Cea mai bună marcatoare: Ioana Baciu (#10 opusă Rapid), 30p, 40%
Cel mai eficient atac: Uliana Kotar (#26 centrală Dinamo), 20p, 60%
Cea mai bună recepție: Tassia Silva (#9 libero Dinamo)
Cea mai slabă jucătoare, cele mai multe blocaje încasate: Gabriela Bălae (#5 extremă Dinamo), 6

Nu putem pricepe de ce s-a programat această fază finală la… Mioveni! Doar pentru că acolo au fost recent niște meciuri tari ale echipei ucrainene Prometei Dnipro?? Păi acolo au venit suporterii ucraineni din zonă, care-s mai iubitori de volei decât localnicii. Două locuri mai interesante ar fi fost Lugoj sau Galați. Dar federația de proști a făcut și va face prostii.

La fel de tâmpită a fost și transmisia făcută de federație pe YouTube, acolo unde videoul mai mult a stat decât a mers, iar sonorul n-a mers. Dacă vă vine să credeți, aproape de miezul nopții, acel video încă se transmite în direct! Atâta-s de proști! Sta-v-ar în gât alegerile, hal de directori!

Finala mâine de la ora 18: CSM Târgoviște – Rapid București