CUPRO (F) 2024 Sferturi retur | Meciul zilei * Ioana Baciu cu ghinon * Și Dehrioğlu * Rahatul de regulament

Rapid București – CSM București 3 – 1 (25-19, 20-25, 25-22, 25-21)
Spectatori: 100

La doar câteva zile de când a fost și meciul etapei, întâlnirea dintre cele 2 echipe n-a adus fiorii așteptați. Poate pe partea cu blocajele a fost ceva mai interesant, dar meciul s-a dezumflat când Rapidul a câștigat setul 3 (adică al doilea din cont) și, calificarea gazdelor fiind asigurată, CSMB a jucat cu rezervele. Și așa a reușit un set mulțumitor.
Opusa Ioana Baciu (#10 Rapid) a fost în zi de 13, a făcut 13p pentru echipa sa și 13p pentru adversare. Dar, deh, ea e paradită de la Blaj.
Scorul blocajelor: 13-12.

Cea mai bună jucătoare: Daiana Roman (#14 centrală Rapid), 10p, 53%
Cea mai bună de la CSMB: Marjorie Correa (#9 centrală), 18p, 50%
Cele mai bune marcatoare: Nasea Dimitrova (#4 centrală Rapid), 19p, 50% și Guewe Diouf (#13 extremă CSMB), 19p, 39%
Cel mai eficient atac: Alexandra Sobo (#1 centrală CSMB), 10p, 62%
Cele mai multe blocaje punctate: Nasea Dimitrova, 6
Cea mai bună recepție: Mihaela Albu (#6 libero)
Cele mai multe blocaje încasate, cea mai slabă jucătoare: Ioana Baciu (#10 opusă Rapid), 8 blocaje încasate

ottobroker.ro

În tur: 3–0. Punctaj cumulat: 6–0. Rapid se califică în semifinale.

vivacredit.ro

Nici în celelalte meciuri n-au fost surprize, nici măcar în meciul Dinamo – CSM Lugoj 3–1, dacă luăm în considerare accidentările pe care le-au adus echipei ghinioniștii Brudiu, Psihălău și Šegrt.
Meciuri slabe au fost și la Brașov și la Blaj, unde noul antrenor turc al CSO Voluntari, Can Dehrioğlu, a început cu stângul.

Echipele calificate – Rapid București, Dinamo București, CSM Târgoviște și Blabla Blaj – se vor aduna pe 24-25 feb pentru confruntările decisive. Rahatul de ciornă numit REGULAMENTUL DE DESFĂŞURARE AL COMPETIŢIEI ,,CUPA ROMÂNIEI” (da, cu Ş turcesc și cu Ţ găgăuz și cu ghilimelele în chip de 2 virgule, atâta-s de proști!) nu zice nimic despre cum se va desfășura partea finală sau cum se va alege gazda. Pariu că va fi la Blaj?