CUPRO (F) 2020 Sferturi | FC ARGEȘ LA FEL DE RĂU CA IERI * STATISTICA MECIULUI DE LA LUGOJ

Știința Bacău – FC Argeș, NEREGULAMENTAR 3 – 0 (25-16, 25-13, 25-20)

Și acest meci NEREGULAMENTAR, adică disputat împotriva datei stabilite prin regulamentul competițional, a fost floare la ureche pentru băcăuance, deși oaspetele au început în forță și anunțau că s-ar putea să cîștige măcar un set. De la un incredibil 3-10, gazdele au egalat rapid la 12-12 și au început rafalele de puncte, chiar o serie de 10. În fața unei echipe moleșite, Domprofesor Universital și-a permis să joace în setul 3 cu echipa a 2a și așa au putut piteștencele să ajungă la 20. Antrenoarea Zanfir a sucit echipa în fel și chip, doar doar să găsească o formulă mai puternică. Dar n-a găsit.

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Slavina Koleva (#11 extremă Știința), 15pct, eficiență a atacului 55%.
Cea mai bună de la FC Ag: Karmen Brletić (#15 centrală)
Cea mai bună marcatoare, alături de Koleva: Denisa Rogojinaru (#2 extremă Știința), 15 pct, 52%.
Cea mai slabă jucătoare: Evgenija Milivojević (#9 coordonatoare FC Ag)

Știința Bacău se califică neregulamentar între cele 4 finaliste ale Cupei RO.

CSM Lugoj – CSU Belor Galați 3 – 2

Statistică:

Cea mai bună jucătoare, cel mai eficient atac și cele mai multe blocaje punctate: Borislava Saikova (#14 extremă CSUB), 18 pct, 59%, 6 blocaje.
Cea mai bună de la CSML: Andreea Petra (#1 centrală CSML), 13 pct, 71%
Cea mai bună marcatoare: Nina Kocić (#10 opusă CSML), 24 pct, 40%
Cei mai mulți ași: Maria Corral Bouza (#2 coordonatoare CSUB), 7.
Cea mai bună recepție: Daniela Lupescu (#13 extremă CSUB)
Cea mai slabă jucătoare: Anamaria Berdilă (#6 extremă CSUB)