DAN GAVRIL LA FRUSTRARE MAXIMĂ Penicilina – Dinamo: 0 – 3 (17-25, 23-25, 21-25)…

DAN GAVRIL LA FRUSTRARE MAXIMĂ

Penicilina – Dinamo: 0 – 3 (17-25, 23-25, 21-25)

Spectatori: cca 330

Onorabilul 60? (61?) Nu prea. Scorul arată cum arată, dar jocul Penicilinei a fost poate cel mai slab văzut de noi la Iași în acest campionat. A fost un dezastru. În primul set Dinamo a jucat slab, dar Penicilina a jucat și mai slab. În al 2lea set Penicilina a reparat scorul de la 10-16 la 23-23, Dinamo jucînd atît de slab încît se vedea că era de bătut azi. Însă „superstiția” lansată de mine, cum că cine ajunge primul la 16 cîștigă setul (în 90% din cazuri), a funcționat iar. Setul al 3lea a curs aproape identic (vezi și scorurile parțiale) și Penicilina, jucînd foarte slab, nu a putut profita de ziua mai rea a lui Dinamo. Multele greșeli l-au adus la disperare pe Dan Gavril care a izbucnit către electricianul sălii (Stîngâșinși): „Pe asta o omor eu!” (referire la o jucătoare scumpică, dar azi mare ratatoare de servicii, nu spui cine).

Au fost numărate (amatoricește) cel puțin 17 servicii ratate ale Penicilinei, ceea ce n-ar fi fost chiar așa de rău, dacă ar fi fost compensate cu puncte din alte acțiuni. De asemeni, pasa a 2a a fost azi total aiuristică, dar asta este doar o explicație pentru atacurile slabe, leșinate, fîsîite, exact cum erau anul trecut pe vremea asta.

Penicilina se cam duce în jos. Nu se vede nici un progres față de începutul campionatului. În tur, Penicilina cîștiga un set la Dinamo acasă! Acum a fost mai rău: jucînd acasă n-am mai cîștigat nici unul. Egal regres clar, aritmetic.

În haosul de azi, am remarca-o cu multă indulgență pe Melinda Șipoș, dar vedetele partidei au fost dinamovistele Irina Horeică (nr 4) și Elena Lăpușneanu (nr 10), ambele cu o constituție fizică mai firavă (Irina chiar cu talie relativ mică), care le-au dat lecții alor noastre în toate compartimentele. S-a simțit lipsa Anei Ursachi, care ar fi asigurat, probabil, un centru mai stabil.

În acest moment, clasamentul Diviziei A1 este rupt la jumătate. Pînă la sfîrșitul returului nici o echipă din jumătatea inferioară nu mai poate trece în cea superioară, realist vorbind. Să vedem ce-or aduce jocurile suplimentare.