# **DIV A1F Turneul 1 ziua 1 (2) |** RUȘINEA **MAGDAȘ** DE LA TG…

# **DIV A1F Turneul 1 ziua 1 (2) |** RUȘINEA **MAGDAȘ** DE LA TG MȘ: CENTRU PENTRU STRĂINE * O JUCĂTOARE FACE 25 PCT ÎNTR-UN SINGUR SET! * RAPID PE LOCUL 2! * PENURIE DE ROMÂNCE

**Medicina Tg Mș – Știința Bacău 1 – 3 (25-16, 16-25, 17-25, 18-25)
**Spectatori: 0

Nenorocitul de cârpaci de la Tg Mș, **Laorențu Magdaș**, după ce a nenorocit Centrul Național de Excelență, l-a transformat în centru pentru străine. Fosta slugă a **Ghiulangiului **are și un statistician de tot râsul. Am mai vorbit de statisticieni catastrofali, dar ăsta al lui **Magdaș** e nemaipomenit. La el echipele joacă cu numai 2 jucători și opusa **Pavlović** a făcut 24 de puncte jucând doar un set! Anume în setul pierdut de Medicina cu 16-25! 😀

După primul set, în care Bacăul a făcut abia 16 pct credeam că vom asista la o uriașă surpriză. Dar Bacăul s-a trezit în setul 2 și nu s-a mai lăsat impresionat de jocul în stil de junioare al gazdelor, că atâta antrenorat știe **Zucović**. Și nici măcar nu au fost junioare române ☹

*Fără statistică*

**Rapid – FC Argeș 3 – 0 (25-21, 25-20, 25-12)

Rapidul nu mai este echipa din ultimii vreo 6 ani. Are acum un potențial mult mai bun și FC Argeș nu putea fi o piedică prea mare. Uimește totuși scorul mic al oaspetelor din setul 3. Păi dacă catastrofa de opusă (**Vuković**) îți face 0 pct în setul 3…

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac*: **Alexandra Sobo** ( #1 centrală Rapid), 11p, 64%
*Cea mai bună de la FC Ag*: **Nina Jakić** ( #5 centrală)
*Cea mai bună marcatoare*: **Denisa Rogojinaru** ( #2 extremă Rapid), 13p, 53%
*Cea mai bună recepție*: **Irina Radu **( #10 extremă Rapid)

Ca urmare a acestui meci, Rapidul a ajuns pe locul 2 în clasament, unde n-a mai fost de decenii 😊

Însă, deși cluburile sunt obligate să transmită meciurile pe Internet, acest meci nu s-a putut vedea din cauza calității execrabile a transmisiei. Așa cum statisticianul de la Târgu Mș a făcut ceva ce nu s-a mai pomenit, așa și oamenii vicelui **Duță Funebrul **au făcut o transmisie cum nu s-a mai pomenit. Întârzierea era de vreo 15 min și imaginea și sunetul zvâcneau. Așa a rămas înregistrat și pe pagina clubului, drept mărturie. Toate astea au făcut ca meciul de 3 seturi să dureze… 2h30! 😀 Și dacă pe situl de statistică meciul era încheiat, pe transmisia lui **Duță **încă se juca!
——

Această etapă incompletă ne-a arătat ce catastrofă a lăsat în urmă **Ghiulangiul**. În afară de cazurile U NTT Data și Rapid, româncele sunt prezențe rare. Așa vom vedea și la celelalte 4 echipe care intră mâine în competiție.